křesťanství

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Egyptě jsme doma, vražedné útoky nás k emigraci nedonutí, říká koptský kněz

Koptové Egypt ani po krvavých útocích neopustí. V opačném případě by křesťanství na Blízkém východě definitivně skončilo, tvrdí koptských kněz Antonios. Vraždění prý čelili od začátku existence církve a vydrží to i tentokrát. Egyptští koptové jsou největší křesťanskou komunitou na Blízkém východě a právě proto jsou častým cílem extremistů.

|Naděžda Hávová |Zprávy z domova

Zvyky na Květnou neděli? Křesťané žehnají kočičky a jiné zelené větvičky

Přípravy na Velikonoce jsou v plném proudu, letos vyšla Květná neděle na 9. dubna. Začíná tak pašijový nebo také svatý týden, který vyvrcholí Zmrtvýchvstáním Páně. Křesťané si připomínají slavný vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. Jaké tradice se na Květnou neděli dodržují? V křesťanských chrámech například žehnají kočičky a zelené větvičky. Ve Španělsku pak začínají velikonoční průvody a země kvůli tomu posiluje bezpečnostní opatření.

| dp |Zprávy ze světa

Roztříštěná Nigérie: herečka ve videu objala rappera. Na severu dostala zákaz hrát, na jihu nabídku práce

Na výrazné rozdíly mezi křesťanským jihem a muslimským severem Nigérie upozornil případ herečky Sadau Rahama. Ta vystoupila ve videoklipu s rapperem ClassiQ, ve kterém ho letmo objímala nebo držela za ruku. Právě to odstartovalo vlnu kritiky ze strany konzervativních muslimů, kteří tvrdí, že její chování je extrémní a muslimka by nic podobného neměla dělat. I přes omluvu zákazali v severní Nigérii 22leté Rahamě u filmu nadále pracovat.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Křesťanští koptové z káhirské čtvrti odpadků oslavili velikonoční neděli

Manšijit Násir je jedna z nejchudších čtvrtí Káhiry. Obživou místních lidí jsou odpadky. Z káhirských domácností je sem svážejí na oslích povozech, odpad ručně třídí a využitelnou část prodávají jako suroviny. Většina obyvatel jsou křesťanští koptové, kteří stejně jako jiné ortodoxní církve oslavili právě dnes velikonoční neděli.

|Věra Masopustová, mkp |Zprávy z domova

Pomoc pro 152 křesťanských uprchlíků z Iráku je připravená, říká nadační fond

Do České republiky by mohlo přijít 152 iráckých křesťanů prchajících před islámskými radikály. Řadě z nich islamisté zavraždili muže, děti i další příbuzné. Jako křesťané se na místě nedočkají pomoci. O tu se chce na vlastní náklady postarat Nadační fond Generace 21. Vláda musí příjezd uprchlíků do Česka schválit.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Žháři v Izraeli zapálili kostel. Okolnosti naznačují, že šlo o čin židovských extremistů

Zřejmě židovští extremisté zaútočili na katolický kostel s klášterem na břehu Galilejského jezera v Izraeli. Stavba připomíná místo, kde podle Bible Ježíš zázračně nakrmil pětitisícový zástup lidí. Izraelská policie vyšetřuje požár jako žhářský útok. Plameny způsobily jen materiální škody. Čin odsoudili izraelský premiér Benjamin Netanjahu i prezident Reuven Rivlin s tím, že takové útoky poškozují Izrael a hodnoty, na kterých stojí.