Odborníci instalují v Krkonoších systém včasného varování před povodněmi

Krkonoše budou mít nový systém včasného varování před povodněmi. Odborníci z Akademie věd ČR a Technologické agentury České republiky si jako zkušební lokalitu vybrali obec Albeřice u Horního Maršova. Systém na místo instalují postupně už druhý rok, právě v těchto dnech ho ale uvádějí do provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněný potok (ilustrační foto) | Foto: Veronika Kindlová | Zdroj: Český rozhlas

Albeřice nejsou v Česku jedinou lokalitou, kde se systém testuje. Podobné stanice jsou nainstalované třeba i na Šumavě. V Krkonoších je ale jedinečný tím, že sleduje i půdní hodnoty.

„Měří teploty vzduchu i při zemi, teploty půdy v různých úrovních a vlhkost a stav půdy, což je nesmírně důležité pro popis nebo odhad formování odtoku z povodí,“ vysvětluje garant projektu Miroslav Tesař.

Přehrát

00:00 / 00:00

O systém včasného varování před povodněmi v Krkonoších se zajímala reportérka Hana Novotná

Software podle něj porovnává nejen aktuální hodnoty všech sledovaných prvků, ale umí je porovnat i s předchozím obdobím a průtoky na celém povodí. Operuje třeba i s tím, jak moc je půda vyschlá nebo naopak přesycená vodou.

Systém by pak měl vyslat varování a výstrahy formou SMS zpráv. „U výstrahy mají lidé na evakuaci jenom několik minut, maximálně desítek minut, poté, co spadne nějaká příčinná srážka a způsobí vlnu. Ovšem varovná zpráva může přijít třeba dny i týdny předem,“ upřesňuje Miroslav Tesař.

Zajímavostí je, že odborníci si vybrali Albeřice jako testovací prostředí už před loňskými povodněmi. Po povodních a po dohodě s radnicí v Horním Maršově pak rozšířili systém i na Albeřický a Lysečinský potok.

Testovací fáze systému by měla být završena koncem příštího roku. Pak bude záležet na jednotlivých obcích, zda si systém koupí a budou používat.


Zvětšit mapu

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme