Slovensko zakotvilo do ústavy manželství jako jedinečný svazek muže a ženy

Manželství můžou tvořit výlučně muž a žena, bude nově napsáno v ústavě Slovenska. Příslušnou ústavní novelu schválil slovenský parlament. Dohodla se na ní vládní strana SMER s částí opozice. Novinku přivítaly organizace bojující za ochranu tradiční rodiny i některé křesťanské církve na Slovensku. Ústavní definici manželství naopak odmítají sexuální menšiny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželství (ilustrační foto)

Manželství (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

„Manželství je jedinečným svazkem mezi mužem a ženou. Slovenská republika manželství všestranně chrání a napomáhá jeho dobru.“ Pár slov, o která se rozšíří slovenská ústava, vzbudilo v minulých měsících emotivní diskusi.

„Je pravda, že jiné státy, které mají ústavní definici manželství, tak se nikde neuvádí, že je to jedinečné. Slovo jedinečné v těchto zemích chybí,“ říká Martin Macko z iniciativy Jinakost, která bojuje za práva LGBT komunity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu slovenské ústavy popsal zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Kritici ústavní novely se obávají, že do budoucna zabrání tomu, aby Slovensko zavedlo registrovaná partnerství osob stejného pohlaví, a zároveň bude diskriminovat například nesezdané páry, které výslovnou ústavní ochranu mít nebudou. Podle odpůrců navíc pár vět v ústavě nezlepší situaci rodin na Slovensku.

Novelu ústavy dnes prosadila strana SMER, která má jednobarevnou vládu, spolu s opozičním Křesťanskodemokratickým hnutím. K dohodě došlo na konci února, dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb.

Jedním z předkladatelů návrhu byl křesťanský demokrat Pavol Hrušovský, který v tu dobu kandidoval na post prezidenta. Čelil tak kritice, že se chce na poslední chvíli zavděčit voličům.

„Povýšení manželství na ústavní princip, tuto změnu považuji za historický okamžik,“ nechal se slyšet Pavol Hrušovský. Zároveň tehdy oznámil, že se se stranou SMER na ústavní změně dohodl. A dalším z kandidátů na slovenského prezidenta nebyl nikdo jiný, než šéf strany SMER Robert Fico.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme