Syřané už jsou více než tříletým konfliktem unaveni a chtějí klid zbraní

Sýrií zmítají boje už více než tři roky. Konflikt si dosud vyžádal na 160 tisíc obětí, domovy opustily více než 4 miliony lidí, další tři pak utekly ze Sýrie. Proti režimu Bašára Asada však bojuje nejen opozice, ale i desítky džihádistických skupin. Mnozí Syřané proto podporují spíše prezidenta Asada než islámské radikály, kteří dál útočí i v metropoli Damšku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Damašek je každý den svědkem minometných útoků | Zdroj: Reuters

Výbuchy otřásají Damaškem noc co noc. Islámští radikálové odpalují minomety z předměstských čtvrtí, ale i z dodávek, kdy vystřelí a rychle zmizí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Napjatou situaci sleduje přímo v Damašku reportér Robert Mikoláš

„Samozřejmě mám strach o děti, proto vycházíme ven jen, když jdeme nakoupit jídlo a nezbytné věci. Musíme ale žít dál," říká matka tří chlapců a odchází kolem obřího plakátu s prezidentem Asadem, který na obyvatele metropole shlíží ze všech stran.

Prezidentské volby, vůbec první, kdy lidé v Sýrii vybírají přímo a z více kandidátů, se na územích ovládaných vládními jednotkami konají už v úterý.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme