konflikt

|Ondřej Novák, Anna Kottová |nepoužívat - Věda

Půl vteřiny soucitu. Izraelsko-palestinský konflikt otupil emoce vůči nepřátelům, zjistili vědci

Desítky let trvající izraelsko-palestinský konflikt ovlivňuje nejen dospělé, ale také židovské a palestinské teenagery. Mladí lidé ztrácí schopnost soucitu vůči nepřátelům. Vyplývá to ze studie izraelských vědců, o které informoval izraelský deník Haarec. Pokud vědci teenagerovi ukázali snímek trpícího člověka, okamžitě ucítil jeho bolest. Co se ale stalo, když Žid zjistil, že vidí Palestince a naopak?

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Brexit by mohl oživit severoirský konflikt, který si vyžádal tisíce obětí

Rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie by mohlo otevřít v Severním Irsku staré rány. 30 let nepokojů tam připravilo o život 3,5 tisíce lidí, než konflikt mezi nacionalisty a unionisty ukončila křehká dohoda z Belfastu na konci 90. let. Severní Irsko v referendu hlasovalo pro setrvání v Evropské unii. A podobně jako v Edinburghu i v nespokojeném Belfastu se ozývají hlasy, že by se země mohla od Británie odtrhnout. Ke svým severním sousedům se teď proto s obavami dívají i někteří obyvatelé irského Dublinu.

|Robert Mikoláš, ČRo |Zprávy ze světa

Obyvatelé Palmýry se zvolna začínají vracet, část města zůstává zaminovaná

Syrská Palmýra se pomalu probouzí k životu. Poté, co z ní vládní jednotky s podporou ruského letectva vyhnaly takzvaný Islámský stát, se do této "perly pouště" pomalu vrací její obyvatelé. Ženisté pokračují v odstraňování a likvidaci min, které islamisté nastražili. Damašek se teď navíc připravuje k ofenzívě s cílem získat pod kontrolu největší syrské město Aleppo.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Jordánsko předešlo atentátům, v Irbidu zneškodnilo buňku džihádistů IS

Jordánsko zmařilo plán Islámského státu zaútočit na civilní a vojenské objekty v zemi. Při středečním zásahu proti džihádistické buňce zemřelo sedm ozbrojenců a jeden voják. Jordánské zpravodajské služby vystopovaly buňku Islámského státu ve městě Irbid na severu země. Ozbrojenci opásaní výbušninami se odmítli vzdát a stáhli se do obytného domu.

|Věra Pfeifferová, mkp |Zprávy z domova

Poslanec KSČM při kritice dění na Ukrajině použil fotku s nacistickými symboly. Je ale z filmu

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček na svém facebookovém profilu kritizoval postoj Prahy k dění na Ukrajině. Česko ani další evropské země podle něho nezajímá, že ukrajinská armáda bojuje proti separatistům na Donbase. Text poslanec doplnil fotografií s nacistickými symboly, která má podle něj ilustrovat oslavy Ukrajinců ve Lvově. Ta ale pochází z filmového natáčení.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Izraelský poslanec chce, aby se Židé učili arabsky. Pomůže to překonat rozdíly, říká

Arabové a Židé k sobě na Blízkém východě hledají cesty obtížně. Důvody jsou politické i historické a svou roli hraje i řeč. Arabština a hebrejština jsou sice příbuzné semitské jazyky, jejich mluvčí si ale navzájem nerozumí. Někteří izraelští politici to chtějí změnit. Všichni občané Izraele by podle nich měli v budoucnu ovládat jak hebrejštinu, tak i arabštinu.