Hlas má drsnější než smirkový papír a hudbu prožívá celým tělem. Joe Cocker slaví 70

Joe Cocker má stále energii jako dvacetiletý mladík, dnes přitom slaví 70. narozeniny. Svět ho zná hlavně díky jeho unikátnímu chraplavému hlasu a nenapodobitelným pohybovým kreacím na pódiu. Světoznámý hudebník se proslavil zajímavým způsobem. Hrál totiž cizí skladby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Cocker | Foto: Live Nation

Když hudební skupina hraje hlavně předělávky slavných interpretů, bývá to cesta spíš k maloměstským zábavám než za slávou.

Joe Cocker si ale právě na téhle disciplíně vybudoval hvězdnou kariéru. Obrovský podíl na tom jednoznačně má jeho úchvatný chraplák. Cocker začal s coververzemi hitů od Raye Charlese, Chucka Berryho a hlavně Beatles.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariéru Joe Cockera připomíná v příspěvku redaktor Matěj Štýs

„Vrchol jeho rané kariéry proběhl na festivalu Woodstock v roce 1969, kde uchvátil celým koncertem, ale zejména úpravou písničky od skupiny Beatles With a Little Help from My Friends. Tu předělal do bluesovo soulového rámce a celkový prožitek, který do toho dává, včetně gestikulace, byl a je velmi strhující,“ říká hudební redaktor ČRo Vltava Aleš Opekar.

Cockerovu skupinu Grease Band musela ze statisícového davu ve Woodstocku odnést helikoptéra. I když Joe hodně často měnil sestavy svých skupin, na slávu to nemělo vliv. Stále rostla.

Přestože se vždy věnoval rocku, blues a soulu, první cenu Grammy dostal za popový hit Up Where We Belong spolu se zpěvačkou Jennifer Warnes.Jedinečný hlas vynesl Joe Cockera mezi absolutní špičku. Časopis Roling Stone ho v roce 2007 zařadil mezi sto nejlepších zpěváků všech dob.

S hudbou nepřestává ani v pokročilém věku. Poslední, v pořadí již dvaadvacátou studiovou desku Fire It Up vydal před dvěma lety a přesně před rokem vystoupil již po několikáté i v České republice.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme