Trable na cestách mohou zmírnit informace o konzulátech či registrace v DROZDu

Registrace do systému ministerstva zahraničí či informace o konzulátech, kam se lze obrátit v případě potíží – nejen tyto věci mohou turisty při cestách do zahraničí uvarovat potíží, nebo je alespoň zmírnit. Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že každý rok se nějaký turista do potíží dostane. A zpravidla proto, že nebyl na něco připravený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moře, dovolená, přátelé, pohoda | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo zahraničí apeluje na turisty, aby dodržovali jeho doporučení. Podle šéfa resortu Lubomíra Zaorálka by se letos mohlo objevit víc komplikací než v jiných letech.

„Dobře víte, že situace například na jihu Evropy je velmi složitá,“ řekl Zaorálek s tím, že v řadě zemí, které bývaly oblíbenými destinacemi, dnes není úplně bezpečno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O doporučení ministerstva zahraničí se zajímala redaktorka Tea Parkanová

Informace o případném nebezpečí mohou turisté dostávat e-mailem nebo textovými zprávami, a to přímo od ministerstva. Stačí se zaregistrovat do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

Tam turista zadává informace o svém pobytu a volí si také kontaktní osobu v Česku, se kterou se ministerstvo může spojit. Mohou to být členové rodiny, ale třeba také kamarád, důležité je, aby to byl někdo, kdo má o cestovateli dost informací a může případně pomoci.

V případě potíží na cestách se turisté mohou obrátit na české zastupitelské úřady. V nejnavštěvovanějších destinacích je v sezóně posílí několik dalších konzulárních jednatelství.

„Jsme schopni upozorňovat na přírodní katastrofy, dopravní nehody, jsme schopni řešit situace, jako je ztráta dokladů. Samozřejmě ministerstvo není schopno za občany platit účty, ani za ně platit náklady léčby a podobně,“ podotkl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O doporučeních pro turisty v zahraničí mluvila vrchní ředitelka právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí Jana Reinišová

Velvyslanectví však může v případě nedostatku hotovosti poradit, jak co nejrychleji převést peníze z Česka.

V zemích, kde Česká republika nemá své zastoupení, mohou turisté požádat o pomoc konzulát jiné země Evropské unie, případně jiného státu, s nímž je Česká republika domluvená.

K cestám do zemí osmadvacítky stačí českým turistům občanský průkaz, do zemí mimo Evropskou unii musí mít pas. Výjimku tvoří balkánské země – Černá Hora, Makedonie, Albánie, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Kosovo.

Tea Veseláková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme