ODS se v EP spojila s Alternativou pro Německo, velkým kritikem Merkelové

Občanští demokraté se v Evropském parlamentu spojili se stranou Alternativa pro Německo. Ta dnes byla přijata do skupiny Evropských konzervativců a reformistů, kam už patří ODS nebo britští konzervativci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: europa.eu

Alternativa pro Německo je velkým kritikem spolkové kancléřky Angely Merkelové a její politiky vůči eurozóně. Někteří kritici tuto stranu označují za stranu blízkou extremismu.

Představitelé Alternativy toto nařčení ale razantně odmítají. Podobně jako europoslanec za ODS Jan Zahradil.

„Možná v německém kontextu působí trochu revolučně tím, že je kritická vůči samotné eurozóně, ale z našeho hlediska je to naprosto kompatibilní strana,“ říká.

Alternativa pro Německo je velký kritikem německé kancléřky Angely Merkelové a britský premiér David Cameron se do poslední chvíle snažil přijetí ODS do konzervativní frakce zabránit, aby nepoškodil své vztahy s Německem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozici evropských konzervativců v Evropském parlamentu hovořil europoslanec za ODS Jan Zahradil

„Členové britské konzervativní strany nejsou většinou v naší frakci, mají dvacet poslanců. Frakce má přes šedesát poslanců a většina se vyslovila pro vstup Alternativy pro Německo,“ říká místopředseda ODS Zahradil.

Občanským demokratům Alternativa pro Německo podle Zahradila připadá jako kredibilní partner, není antievropská a nejsou v ní žádní extrémisté.

„Je to první strana na německé politické scéně, která otevřeně kritizuje federalismus prosazovaný paní Merkelovou,“ myslí si Zahradil.

Německo vedené s Angelou Merkelovou patří mezi nejdůležitější spojence Česka v Evropské unii.

„Už i v CDU paní Merkelové se ozývají hlasy volající po sblížení s Alternativou pro Německo. I Němci sami si uvědomují, že Evropská unie nemůže pokračovat tak, jako doposud a že federalistický kurz se vyčerpal,“ dodává europoslanec.

Kancléřka Angela Merkelová navzdory zranění osobně řídila dnešní zasedání vlády | Foto: Reuters

Momentálně je konzervativní frakce v Evropském parlamentu třetí nejsilnější po lidovcích a socialistech.

„Frakci jsme v roce 2009 vydupali z ničeho na zelené louce. Teď zase před volbami se psalo v novinách, jestli ji vůbec dokážeme po volbách obnovit,“ připomíná Zahradil.

Evropští konzervativci se podle něj budou snažit nabourat velkou koalici evropských lidovců se socialisty a ukázat, že reformní proud je v EU hodně silný.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme