V Polsku unikly další odposlechy. Ministr zahraničí prý kritizoval vztahy s USA

V Polsku pokračuje aféra s odposlechy politiků. Týdeník Wprost tentokrát zveřejnil úryvky z rozhovoru ministra zahraničí Radoslawa Sikorského s bývalým ministrem financí Jackem Rostowským. Šéf polské diplomacie se skepticky vyjadřoval o tom, že Spojené státy znamenají pro Polsko záruku bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekl doslova, že spojenectví Polska s Washingtonem je bezcenné a škodlivé. Použil dokonce vulgarismus.

Před dnešní schůzkou ministrů zahraničí Evropské unie v Lucemburku se novináři Sikorského ptali, jestli svých slov lituje. Neodpověděl, vyslovil ale svůj názor na to, proč se nahrávky objevily.

„Na vládu zaútočila skupina organizovaného zločinu. Zatím nevíme, kdo to byl, kdo za touto skupinou stojí. Nejsme si tím jistí. Vyšetřovací orgány to zkoumají a doufáme, že najdou členy této skupiny a hlavně ty, kteří stojí za nimi. Věříme, že je vystopují a potrestají,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Pavel Novák

Týdeník Wprost přinesl už před týdnem záznam tajné schůzky ministra vnitra Bartlolomieje Sienkiewicze s levicovým šéfem národní banky Markem Belkou. Loni v létě se domlouvali, jak z vlády odstranit ministra financí Jacka Rostowského.

Pro vládu premiéra Donalda Tuska je celá záležitost velmi nepříjemná. Opozice aféru s odposlechy samozřejmě vítá, zároveň ale na kabinet nijak výrazně neútočí. Obává se totiž, jak by dopadly případné předčasné volby.

Premiér Tusk zatím ani neodvolal ministra vnitra, ani nehodlá podat demisi. „Ti, kdo zločinným způsobem organizují odposlechy, nebudou diktovat vládě to, koho odvolat nebo koho jmenovat ministrem. Nepřichází v úvahu, abychom si nechali diktovat od někoho, kdo je ve spojení se zločinci,“ upozornil na dnešní tiskové konferenci.

Pavel Novák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme