Poslanci schválili návrh ČRo vyznamenat disidentku Natalii Gorbaněvskou

Poslanci navrhli prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal zesnulou ruskou disidentku Natalii Gorbaněvskou. A společně s ní také další z osmi statečných, kteří na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Nominaci navrhl Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natalja Gorbaněvská | Foto: Filip Jandourek

Rozhodnutí Sněmovny oceňuje i její předseda Jan Hamáček z ČSSD.

„Já jsem velmi rád, že Poslanecká sněmovna se drtivou většinou přítomných poslanců rozhodla podpořit návrh na udělení řádu Tomáše Garrigua Masaryka pro Natalii Gorbaněvskou a její kolegy,“ říká a pokračuje:

„Těchto osm statečných projevilo obrovskou občanskou statečnost v době, kdy to rozhodně nebylo jednoduché. A myslím si, že Česká republika by toto měla ocenit."

Natalia Gorbaněvská na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovala společně s dalšími disidenty proti okupaci Československa vojáky tehdejšího socialistického tábora.

Akt byl gestem morální podpory

Osm statečných, kteří se zastali okupovaného Československa, později skončilo v pracovních lágrech nebo na psychiatrických klinikách.

„Ten význam byl samozřejmě symbolický, bylo to vědomí, že nejsme sami, že i v samotném Sovětském svazu jsou lidé, kteří nesouhlasí s oficiální linií Brežněvova vedení strany a silovým řešením pražského jara,“ hodnotí Hamáček.

„Určitě to byla velká morální vzpruha a celá řada těch, kteří později bojovali proti komunistickému režimu, asi našla inspiraci právě v tomto statečném činu,“ dodává.

Vojtěch Filip (KSČM) | Foto: Jana Matznerová

Pro to vyznamenat disidentku Gorbaněvskou byl i místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip z KSČM.

„Sestava kandidátů na státní vyznamenání je průnik politické vůle Poslanecké sněmovny. Tady nemám důvod, proč bych nepodporoval širší politický záběr,“ řekl místopředseda Filip.

„Někdo podpořil i naše kandidáty, je tedy dobrým politickým zvykem, že jsme podpořili kandidáty jiných politických stran,“ dodal.

Na seznamu navržených je také farář Josef Toufar, který byl v roce 1950 obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a zemřel na následky mučení komunistickou Státní bezpečností.

Minulý rok poslanci navrhli ocenit celkem 39 osobností, prezident Zeman si z nich vybral tři.

Natália Gorbaněvská a její dvě děti | Foto: Česká televize

Lenka Jansová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme