Policisté fasují špatně ušité uniformy a trika s nekvalitním potiskem. Ministr Chovanec hledá viníka

Policisté si stěžují na nekvalitní a vadné vybavení, které dostávají z výstrojních skladů. Kombinézy mají rezavé knoflíky, švy ani zipy na kalhotách nevydrží a potisky na oblečení se loupou po jediném vyprání. Na nedostatky v policejní výstroji upozornil Český rozhlas už před půl rokem. Policejní prezidium tehdy slibovalo nápravu. Přesto teď policisté tvrdí, že i přes řadu reklamací dál fasují závadné vybavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní výstrojní sklad Praha. Vadný potisk | Foto: Evelyna Kulíšková

„Švy, které jsou šité nití, která se trhá při jakémkoli pohybu. Člověk se ohne nebo udělá dřep a rozjede se to v rozkroku až úplně nahoru. Čerňákové věci, kombinézy, kde jezdci vypadávají. Spony jsou orezlé,“ vypočítává vady na výstroji policista, který si přál zůstat v anonymitě. Ukazuje přitom dokument, který vyšel z porady jeho útvaru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nekvalitním a vadném vybavení natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

Několik týdnů starý podnět adresovaný vedení ohledně nedostatků na služebních oděvech obsahuje celý seznam vad. Dámské košile mají chybný střih, stříbrné reflexní prvky po vyprání černají, kombinézy pouští barvu a suché zipy vytrhávají oka na rukávech.

„Máme na sobě znaky státu, tak by to mělo i vypadat, ale to, co je na skladech, se vydává dál. Nemyslím si, že by se to na následky těch reklamací a stížností nějak zvlášť řešilo," stěžuje si policista. A není sám.

Podle informací z výdejních skladů vadné zboží reklamují policisté z celé republiky. Jen kvůli rezavým knoflíkům vrátili například do skladů v Ústí nad Labem 220 a v Brně 150 uniforem.

Na vadné výstrojní součástky přitom upozorňují obě policejní odborové organizace. Expertiza zadaná nezávislým odborovým svazem už potvrdila špatnou kvalitu 63 tisíc párů služebních bot za 72 milionů korun.

Narezavělé uniformy z ústeckého skladu | Foto: Evelyna Kulíšková

Unie bezpečnostních složek si zase podle místopředsedy Miroslava Mroščáka posvítila na kvalitu oděvů a sbírá stížnosti od policistů:

„Ohlasy máme vesměs z celé republiky. Vzhledem k tomu, že půl roku sbíráme nějaké poznatky a přeposíláme je na policejní prezidium, tak byl předpoklad, že bude provedena kontrola materiálu a nějakým způsobem se bude jednat s dodavatelem o kvalitě."

Jestli policejní prezidium problém řeší, ale nechtěl komentovat ani policejní prezident Tomáš Tuhý ani jeho ekonomický náměstek Petr Petřík. Neodpověděli ani na otázku, jestli se pokusili zabránit dalšímu vydávání vadného materiálu policistům. Po mluvčím Jozefu Bocánovi jen vzkázali, že se vyjádří později:

„K výstroji policistů se vyjádříme až na konci června, a to po sjednaném jednání s odborovým svazem, které jsme iniciovali."

Narezavělé uniformy z ústeckého skladu | Foto: Evelyna Kulíšková

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD ale Českému rozhlasu řekl, že chce postupně prověřit dodávky výstrojních součástek. Ty nekvalitní bude reklamovat nebo postihne toho, kdo zakázky špatně zadal.

„Ale samozřejmě to neřeší finální problém. Takže budeme věci postupně obměňovat v rámci možností rozpočtu a bude docházet k celkové změně konceptu výstroje policie."

Podle věstníku veřejných zakázek ministerstvo vnitra uzavřelo například smlouvu na košile, halenky a uniformy za 39 milionů korun. Nebo tendr na trika s potiskem za 8,7 milionu korun.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme