Na pražském Klárově odhalili památník československým letcům ve službách RAF

Na pražském Klárově dnes odhalili památník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Královském letectvu a proslavili se hlavně v bitvě o Británii. Dvoumetrový Okřídlený lev je darem britské komunity v Čechách a na Slovensku. Na jeho vytvoření shromáždila tři miliony korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klárov - slavnostně odhalený pomník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v britském Královském letectvu (RAF) | Foto: ČTK

Československo po válce nadšeně vítalo své hrdiny. Po únoru roku 1948 se je ale komunistický režim snažil z paměti národa vymazat. Věznil je a pronásledoval. Uznání se dočkali až po sametové revoluci.

„Můj otec byl v Královském letectvu a často mi vyprávěl příběhy o slavných československých letcích, o jejich odvaze ve druhé světové válce,“ říká Euan Edworthy, který se o Okřídleného lva zasloužil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O umístění památníku českosovenským letcům ve službách RAF v Praze na Klárově informoval redaktor Jaroslav Skalický

„Když jsem před lety přijel do České republiky, jedna z prvních věcí byla, že jsem toužil vybudovat památník těmto statečným lidem. Je to naše poděkování. Z 99 procent se jedná o dar britské komunity v Česku a na Slovensku, firem i jednotlivců. Přispěli ale také čeští občané,“ dodává.

Okřídlený lev je dílem britského sochaře Colina Spoffortha a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší.

Slavnostní odhalení na Klárově doprovodila hudba Royal Airforce a sbor královských bubeníků a dudáků. Hlavně se ho zúčastnilo osm válečných veteránů, bývalých československých příslušníků RAF.

Mezi nimi je i Petr Arton, který létal jako navigátor bombardéru Liberátor. „Jednou se stalo, že nějaký Junkers letěl přímo proti našemu letadlu. Teď bylo důležité, kdo má lepší nervy. Kdokoli uteče, toho sundají. Náš pilot měl lepší nervy, Junkers šel…“ vzpomíná.

Nad Prahou také přeletěl legendární spitfire. Letadlo používali českoslovenští piloti ve Velké Británii.

Komunisté letcům nedůvěřovali

V britském Královském letectvu sloužilo za 2. světové války 2402 Čechů a Slováků. Ne všichni ale byli piloty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O československých letcích ve službách RAF mluvil historik Ladislav Kudrna

„Vedle známých mužů v modrém tam byl pozemní personál. Další muži působili na administrativních pozicích, jako styční důstojníci u královského letectva nebo ve výcvikových jednotkách,“ vyjmenovává historik Ladislav Kudrna z Ústavu pro studium totalitních režimů.

V RAF byli také letci z řady jiných zemí. Čechoslováci si ale u britského letectva vydobyli podle Kudrny vynikající pověst stejně jako polští kolegové.

Letci se po únoru 1948 stali oběťmi komunistického režimu. Přicházeli ze Západu a mnozí z nich měli za manželky Angličanky.

„Dávno před únorem 1948 dávali najevo nespokojenost s tím, jak fungovala limitovaná demokracie. Po druhé světové válce byla naše armáda oproti té předválečné budována na politickém základu. Piloti z Anglie se dostávali do sporu s osvětovými důstojníky, kteří byli komunisté,“ dodává Kudrna.

Pomník čs. letců RAF na Klárově | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme