Příprava výstavy EXPO 2015 v Miláně má velké zpoždění. I kvůli korupci

Příprava Světové výstavy EXPO 2015 v Miláně má zpoždění. Zatím jen dvě ze 150 zemí, které se Světové výstavy zúčastní, začaly už stavět své pavilony. A třeba Česko bude moct teprve příští měsíc převzít pozemek. Do otevření výstavy EXPO 2015 přitom zbývá už jen deset měsíců. Organizátoři ale tvrdí, že do 1. května příštího roku vše stihnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný návrh českého pavilonu na výstavě Expo 2015 v Miláně od vizovické firmy Koma | Foto: Koma Modular Construction

Budoucí výstaviště EXPO 2015 je zatím jedno obrovské staveniště. Pracují tady buldozery, bagry, jezdí tady nákladní auta. Celý areál už je zasíťovaný, ze země vyčuhují kabely, dráty, nejrůznější trubky. Nad terénem jsou vidět kanalizační odpady.

Výstaviště bude dlouhé půldruhého kilometru a jeho středem povede cesta – decumano, jak se nazývaly cesty ve starém Římě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na staveništi výstavy EXPO 2015 natáčel redaktor Jaroslav Skalický

„Stojíme na rozhraní decumany, tedy hlavní třídy, a českého pozemku,“ říká Luboš Rosenberg, manažer české účasti na EXPO 2015 v Miláně. Pár desítek metrů odtud bude hlavní vchod na výstaviště.

Český pavilon tak má docela výhodnou polohu. „Nejen že je první, předpokládá se, že tudy projdou dvě třetiny všech návštěvníků, kterých se očekává na 20 milionů,“ upřesňuje Rosenberg.

Tři hlavní důvody zpoždění

Příprava má ale zpoždění. „Když město Milán vyhrálo pořádání výstavy EXPO, tak se prakticky první dva roky skoro nic nedělo. Druhý důvod je ten, že zima byla v Miláně nejdeštivější za posledních 80 let, čili veškeré práce nabraly zpoždění,“ vysvětluje Rosenberg.

A třetí důvod je podle něj asi ten nejnepříjemnější. „Došlo k zatčení několika předních manažerů výstavy EXPO z oddělení veřejných zakázek, neboť se zjistilo, že některé veřejné zakázky mohou být ovlivněny mafií, černými fondy nebo úplatky,“ říká.

Manažer výstavy Angelo Paris je v současnosti ve vězení a celé oddělení veřejných zakázek prochází kompletní reorganizací.

Vítězný návrh českého pavilonu na výstavě Expo 2015 v Miláně od vizovické firmy Koma | Foto: Koma Modular Construction

Práce na přípravě českého pavilonu ale v poupraveném harmonogramu pokračují dál. „Během léta postavit základy, během podzimu postavit pavilony a během zimy se věnovat interiérům. S tím, že všechno musí hotové do 31. března, protože během celého měsíce dubna budou celé výstavní prostory včetně pavilonů kontrolovat požárníci, zástupci EXPO a bude to taková revize,“ dodává Rosenberg.

Podle Isabelly, které má na staveništi EXPO na starosti bezpečnost práce, se pracuje tvrdě a vše prý jde správným směrem.

„Sama jsem si jistá, že výstava bude úspěšná. Žiju v Itálii, ale jsem Španělka, a tak si určitě prohlédnu španělský pavilon. Zajímá mě také, jak bude vypadat pavilon Mexika, kde jsem před mnoha lety žila, ale chtěla bych mít dost času, abychom mohla na EXPO navštívit všechny země,“ uzavírá Isabelle.

Vítězný návrh českého pavilonu na výstavě Expo 2015 v Miláně od vizovické firmy Koma | Foto: Koma Modular Construction

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme