Valná hromada ČEZu má potvrdit vyplacení dividendy 40 korun za akcii

Valná hromada ČEZu má dnes potvrdit rozdělení zisku za loňský rok. Představenstvo navrhuje dát akcionářům zhruba 21 miliard korun na dividendách. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO na jaře požadoval vyplatit celý čistý zisk, tedy 35 miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vedení společnosti navrhuje rozdělit 61 procent mezi akcionáře a zbytek si nechat na investice.

Ministr financí coby zástupce největšího akcionáře, tedy státu, protinávrh na rozdělení zisku nakonec nepodal. Měl na to lhůtu nejpozději do pěti dnů před Valnou hromadou, aby se tím podle pravidel mohla zabývat.

Ministerstvo financí nezdůvodnilo, proč se tak nestalo. Výši dividendy schvaluje Valná hromada a ta dostane návrh na vyplacení 40 korun za akcii.

Stát tak nejspíš přijde na dividendách o zhruba 10 miliard korun. Když projde návrh na rozdělení 61 procent tisku, stát dostane zhruba 15 miliard, při rozdělení celého zisku by to bylo 25 miliard korun.

ČEZ by ale zase neměl na investice a už delší dobu si na ně nechává právě kolem 40 procent, takže této politiky se drží i při rozdělení zisku za loňský rok. A dividenda je také stejná jako loni, ale je nižší, než byla v letech 2008 až 2011. Tehdy byl také vyšší zisk.

V poslední době se objevily spekulace o osudu šéfa společnosti Daniela Beneše. O něm se ale Valné hromadě rozhodně hlasovat nebude. Personální otázky jsou věcí představenstva.

Daniel Beneš generální ředitel ČEZ | Foto: Filip Jandourek

Valná hromada však nehlasuje ani o jeho složení, hlasuje pouze o dozorčí radě. K tomu i dojde - dozorčí rada by se měla částečně obměnit, aby lépe odpovídala koaličnímu složení vlády po posledních volbách.

Nepochybně akcionáři o postu šéfa společnosti budou diskutovat, i když neoficiálně, už proto, že ČEZ očekává vyšší účast na Valné hromadě, než bylo dosud obvyklé.

ČEZ totiž pozval všechny akcionáře písemně, je jich přes sto tisíc. Dosud stačilo, aby společnost informovala o valné hromadě na svém webu a ve věstníku, podle nového občanského zákoníku to musí dělat písemně. Valná hromada se tak prodražila o poštovné a další výdaje, tedy o několik milionů korun.

Skupina ČEZ | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme