dividendy

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

ČEZu klesly loni zisky téměř o třetinu, navrhl snížit dividendy

Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil své hospodářské výsledky za loňský rok. Jeho čistý zisk klesl o 29 procent na 14,5 miliardy korun. To se odrazí i na výši dividendy. ČEZ navrhuje vyplatit 33 korun na akcii, zatímco loni to bylo 40 korun. Nižší dividendu pocítí ve svých příjmech i stát, který je hlavním akcionářem společnosti. Drží v ní zhruba sedmdesátiprocentní podíl.

| ČTK, Jana Čermáková |Ekonomika

Vedení ČEZu nedostane poprvé od roku 2001 odměny. Akcionáři získají 40 korun za akcii

Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny z loňského zisku. Rozhodla o tom dnešní valná hromada firmy. Zároveň schválila, že energetický gigant vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech, 40 korun za akcii před zdaněním. Celkem firma na dividendách z loňského zisku vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun, což činí 73 procent z očištěného čistého zisku skupiny za rok 2014. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.

|Zuzana Petráňová, bre |Ekonomika

ČEZ možná vyplatí celý loňský zisk akcionářům, navrhuje to ministr Babiš

Stát by mohl letos dostat od společnosti ČEZ až o 10 miliard korun více než loni. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO navrhuje, aby energetická společnost vyplatila celý loňský zisk akcionářům v dividendách. Čistý zisk ČEZu loni činil 35,2 miliardy korun. Stát, který je majoritním akcionářem podniku, vlastní 70 procent akcií, by tak získal zhruba 25 miliard korun.

|Lucie Husárová 1 |Ekonomika

Senát odmítl daňové změny k novému občanskému zákoníku

Senát zamítl sporné daňové osvobození dividend a zvýhodnění investičních fondů. Obojí bylo součástí daňových změn, které souvisejí s občanským zákoníkem. Sněmovna, která by o tomto vetu za jiných okolností rozhodovala, se ale rozpustila. Změny tedy spadnou takzvaně pod stůl.

|Vladimír Kroc, Michaela Vydrová |Ekonomika

Erste Group vykázala za 3. čtvrtletí ztrátu až 970 milionů eur. Navrhne nevyplácet dividendu

Rakouská Erste Group, která ovládá Českou spořitelnu, vykáže za tři čtvrtletí ztrátu 920 až 970 milionů eur (až 2,4 miliardy korun). Důvodem je přecenění dluhopisů zemí postižených evropskou dluhovou krizí a přecenění dceřiných firem v Maďarsku a Rumunsku. Bez těchto opatřená by měla zisk 700 milionů eur. Uvedla to dnes banka s tím, že představenstvo navrhne za letošní rok nevyplácet dividendu. Akcie banky na pražské burze se v první reakci zřítily o více než 16 procent.