Speciální přístroj v příbramské nemocnici operuje oči šetrněji, levněji a kratší dobu

Operaci šedého zákalu, krátkozrakosti, dalekozrakosti a kromě jiného nepřesného zaostření, takzvaného astigmatismu, provádí lékaři v nemocnici v Příbrami za pomoci jednoho z nejmodernějších přístrojů v Evropě. Naměřené hodnoty dokáže přenést z oka přímo do okulárů operačního mikroskopu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka - zákrok

Operace oka - zákrok | Foto: Petr Kološ

Primář příbramského očního oddělení Michal Bodnár operuje na sále šedý zákal panu Zbyňkovi Honzíkovi. Vše při plném vědomí.

„Všechny údaje z oka pacienta se nahrají o patro níž v diagnostických přístrojích, zaznamenají se do jednotného softwarového systému, který nám ta data uchová, zpracuje a přímo je přenese do okulárů operačního mikroskopu.“

„Takže se mi přímo na oko pacienta promítá, v jaké ose astigmatismu, jak veliký ten astigmatismus je a jak veliký nářez rohovky mám provést nebo do jaké osy mám natavit osu nitrooční čočky,“ vysvětluje lékař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operaci oka pomocí speciálního přístroje sledoval v příbramské nemocnici Radek Duchoň

Výhodou operace je nižší cena, kterou pacient zaplatí. Samozřejmě v souvislosti s typem použité čočky. Další výhodou je to, že se člověk může při operaci pohnout.

„Je to stabilní a jistá metoda. Když pacient pootočí hlavou a nám se změní osa astigmatismu na oku, tak to je potom nebezpečné, protože můžeme říznout jinde. Tady už si to ten systém hlídá sám - pokud si pacient natočí hlavu nebo oko jinam, systém si sám upraví nastavení, a v tom je ta vymoženost toho, co tady prezentujeme,“ popisuje Bodnár.

Před operací, která trvala asi 20 minut, zajímala pacienta Zbyňka Honzíka v souvislosti s šedým zákalem a výměnou čočky každá drobnost. Byl rád, že ho lékaři budou operovat tím nejmodernějším přístrojem.

„Je to určitě skvělé, protože já shodou okolností pracuji celý život v příbuzném oboru - vystudoval jsem technickou kybernetiku a zabývám se automatizací v průmyslových procesech - takže když mi pan primář líčil, čím jsou tady vybaveni a že dnes to bude určitá premiéra, kdy budou všechny komponenty propojeny, tak v tom vidím skvělý pokrok a možnost toho, že ta operace dopadne, když ne stoprocentně, tak s 95procentní přesností,“ říká.

Operaci lze sledovat i živě přes internet nebo v přednáškovém sále. Nemocnice v Příbrami se i díky této vymoženosti stala evropským školicím střediskem.

Simona Bartošová, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme