V ústeckých Předlicích je podle Člověka v tísni více než 30 domů ve špatném stavu

Ombudsmanka Anna Šabatová včera v Ústí nad Labem zakončila šetření týkající se ghett, které trvalo rok a půl. Úřad se o město začal zajímat v souvislosti s nuceným vystěhováním lidí z nebezpečného domu v Předlicích. Město tehdy umístilo devět dospělých a 27 dětí do soukromé ubytovny v Krásném Březně. Neziskové organizace jim později našly nájemní byty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová v ústeckých Předlicích zjišťovala, co se změnilo za rok a půl od nuceného vystěhování lidí z nebezpečného domu | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Od té doby město podle mluvčí Romany Macové zřídilo dvě místa pro podobné krizové případy. Jedno v Krásném Březně a druhé v Předlicích.

V celé čtvrti je podle Jakuba Michala z organizace Člověk v tísni více než třicet nebezpečných domů.

„Kromě pár domů, které v tuto chvíli řeší město v rámci demolice, tu podle našeho šetření zůstává 34 domů, které jsou buď v technicky nevyhovujícím stavu, anebo ve stavu, kdy mohou ohrozit kolemjdoucí nebo lidi, kteří tam bydlí – ať už legálně nebo nelegálně. Kapacita na jednotlivých obvodech je. Nejedná se o velké množství bytů, ale my si myslíme, že obvody by tyto volné byty měly nabídnout pro účely sociálního bydlení,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Podle Michala by mělo město při tvorbě koncepce sociálního bydlení spolupracovat i s firmami, které vlastní větší počty bytů.

Koncepce by měla navazovat na zákon o sociálním bydlení, jeho návrh ale bude nejdříve za rok.

Ombudsmanka ocenila, že se zlepšila práce stavebního úřadu, častěji totiž nařizuje opravy nebo demolice nebezpečných domů. Šabatová si ale myslí, že stát by měl městům v podobných situacích pomáhat i finančně.

„Město je v obtížné situaci, pokud jde o právní nástroje. Takže pokud politika státu nepomůže, tak se město bude těžko posouvat výrazně dál. Potřebuje mít také nástroj na to, pokud se někdo dlouhodobě nestará o svůj majetek, tak aby ho mohl vyvlastnit,“ vysvětluje.

Za předchozí bourání nebezpečných domů vymáhá Ústí nad Labem od majitelů více než dva miliony a chystá bourání dalších dvou domů za zhruba milion korun.

Město také loni za šest milionů koupilo ubytovnu v Krásném Březně a plánuje její rekonstrukci za necelých deset milionů korun.

Ombudsmanka Anna Šabatová v ústeckých Předlicích zjišťovala, co se změnilo za rok a půl od nuceného vystěhování lidí z nebezpečného domu | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme