Tanec u tyče nepatří jen ke striptýzovým barům, ale stává se i oblíbeným sportem

Pole dance neboli tanec u tyče už dávno vykročil ze stínu striptýzových barů. K tomu, že se začíná prosazovat jako seriózní sport, přispívají nejen profesionální soutěže, ale i působivé výkony tanečnic a tanečníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růženka Halamková, pole dance | Foto: Centrum tance

Russian split zní jako název koktejlu, vyznavačky a vyznavači pole dance však vědí, že je to název pro jeden z náročných akrobatických prvků.

Tanečnice, která ho chce předvést, musí být nejen dostatečně pružná, ale i silná – na tyči se totiž drží pouze za jednu nohu a paže. Právě spojení síly a ohebnosti je pro pole dance typické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o pole dance natočila redaktorka Eva Rajlichová

„Posílení těla, hudba, energie,“ vyjmenovávají středně pokročilé účastnice kurzu v jednom z pražských studií, co je na cvičení láká. Cvičí se i v létě, delší výpadek se totiž na kondici hned projeví.

Tanečnice mají na sobě při cvičení sice jen minimální úbor, má to však i praktický důvod – nahá kůže na tyči báječně drží.

U tyče však nejsou jen ženy a dívky. I když jsou v menšině, věnují se tanci i muži. „Kamarádka chtěla jít, ale nechtěla jít sama, tak jsem šel s ní. A nakonec ona skončila a já jsem u toho zůstal,“ popisuje svůj příběh Jakub.

Správná výuka tance vede od prvních krůčků kolem tyče, přes takzvané inverty, tedy prvky na tyči hlavou dolů, až po náročné kombinace triků třeba i na otočné tyči.

„Nebolí to tolik, ale je silově náročnější,“ říká ke „spinovce“ mistryně republiky v pole sport za rok 2014 Růženka Kunstýřová Halamková.

V ideálním případě by student měl zvládat nejen akrobacii na tyči, ale také se pokud možno půvabně pohybovat – právě to dává vystoupení nezbytnou eleganci.

Své síly pak amatérské i profesionální pole dance tanečnice měří na takzvaných battlech. To nejlepší, co umí, předvádějí během minutových improvizací a vítězí ta, kterou diváci odmění větším potleskem.

Eva Rajlichová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme