Evropští lídři navrhnou nového šéfa Evropské komise, nejmocnějšího muže v Bruselu

Evropští lídři dnes přijdou s návrhem na nového šéfa Evropské komise, tedy nejmocnějšího muže v Bruselu. Podle očekávání do funkce navrhnou Jeana-Claudea Junckera, tedy bývalého lucemburského premiéra a šéfa eurozóny. Toho ale ostře odmítají Britové, a někteří z nich kvůli tomu dokonce hrozí odchodem své země z Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Claude Juncker | Foto: European Parliament

Pravděpodobnost, že Juncker funkci získá, je téměř stoprocentní. Na obědě evropských lídrů v Bruselu dojde k hlasování a to skončí 26 ku 2 nebo 27 ku 1 pro Junckera.

Proti němu bude jen britský premiér David Cameron, možná se k němu přidá maďarský premiér Viktor Orbán. Pokud to tak dopadne, bude to vůbec poprvé v dějinách evropské integrace, co nebude naprostá shoda na novém šéfovi Evropské komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbě nového šéfa Evropské komise mluvil na Radiožurnálu zahraniční zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska

Evropský parlament, který schvaluje nového šéfa Evropské komise, trvá na tom, že jím musí být někdo, kdo byl oficiálním lídrem některé z hlavních evropských politických stran v nedávných evropských volbách.

Na to s větším či menším nadšením všichni evropští lídři přistoupili, ale nikoli právě David Cameron. Ten navíc tvrdí, že Juncker je stará figura z minulosti, příliš velký federalista. Cameronův postoj rozladil poměrně hodně dalších evropských lídrů.

Například podle českého premiéra Bohuslava Sobotky Cameron příliš ustupuje britským nacionalistům.

„Já se obávám, že strategie pana premiéra Camerona, který se snaží čelit nacionalistům ve Velké Británii tím, že se snaží mluvit o vystoupení Británie z Evropské unie častěji, než to říkají oni, že to není úplně šťastná strategie,“ říká.

Zároveň ale velká většina evropských lídrů, mezi nimi i Bohuslav Sobotka, zdůrazňuje, že chtějí, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. Cameron chce na rok 2017 vypsat referendum.

Ondřej Houska, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme