Microsoftu klesl meziroční zisk o 350 milionů dolarů, Applu rostly tržby pomalejším tempem

Dvě velké počítačové firmy zveřejnily hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí. Apple hlásí růst zisků, jeho největší konkurent Microsoft naopak jejich pokles. Způsobil to nákup jedné z divizí finské společnosti Nokia letos v dubnu. Přestože Apple vydělal zhruba 157 miliard korun, tržby podle něj rostly pomalejším tempem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Microsoft propustí 14 procent zaměstnanců, většina je z Nokie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Důvodem je podle firmy s nakousnutým jablkem ve znaku zhruba o desetinu slabší prodej tabletů iPad. Zájem o chytré telefony iPhone byl naopak za poslední období lepší, než se čekalo.

Analytici počítačového trhu předpovídali, že lidé nechají nákup telefonu až na podzim, kdy se mají objevit nové verze mobilů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hospodářských výsledcích amerických firem Microsoft a Apple mluvil Jaroslav Skalický

Pro Apple teď bude zásadní, zda dokáže přijít na trh s nějakým novým revolučním produktem, kterým byl naposledy v roce 2010 právě iPad.

Odborníci očekávají, že by to mohly být chytré hodinky nebo telefon s velkým displejem po vzoru jihokorejského Samsungu.

Firma Microsoft, největší konkurent Applu, zaznamenala v posledním čtvrtletí pokles zisků na v přepočtu 94 miliard korun. Částečně ho způsobilo převzetí mobilní divize finské společnosti Nokia.

Počet zaměstnanců Microsoftu se kvůli tomu zvýšil z 99 na 127 tisíc. Během nadcházejícího roku chce proto firma zrušit až osmnáct tisíc pracovních míst. Ročně by tak mohla ušetřit v přepočtu 12 miliard korun.

„Je to dosud největší propouštění v historii firmy, která existuje čtyři desetiletí. Microsoft koupil Nokii proto, že mu ujížděl vlak ve vývoji a výrobě stále populárnějších tabletů a smartphonů,“ vysvětluje redaktor Českého rozhlasu Jaroslav Skalický.

Microsoftu ale vzrostly tržby, a to o 17 procent. Dobře se prodávaly herní konzoly Xbox One a kvůli ukončení podpory populárního operačního systému Windows XP projevili zákazníci zájem i o jeho novější verze.

Pavel Novák, Jaroslav Skalický, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme