Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek si přivydělal téměř milion, část chce dát na charitu

Téměř milion korun si ke svému platu hejtmana Kraje Vysočina vydělal za loňský rok Jiří Běhounek. Podle jeho majetkového přiznání měl největší odměny jako člen správní rady VZP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Za funkci místopředsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny dostal Jiří Běhounek 350 tisíc korun, dalších téměř 200 tisíc pak za provozování odborné ambulance v Kamenici nad Lipou a přes 160 tisíc za práci ortopeda v pelhřimovské nemocnici.

Téměř 200 tisíc korun také činí plat z Poslanecké sněmovny. A to jen za dva měsíce loňského roku, poslancem se stal až 26. října. Ke složení poslaneckého mandátu ho navíc vyzvala i ČSSD, za kterou kandidoval.

„Nelíbí se mi vyhrožování ztrátou politické kariéry. Nikdy jsem o politickou kariéru neusiloval a vždy jsem se snažil pro Vysočinu a její obyvatele udělat maximum a třikrát jsem vedl kandidátku, která vyhrála. Osobně se mě to velmi dotýká,“ ohradil se hejtman Jiří Běhounek.

Poslanecký plat dá dětským domovům

Zároveň oznámil, že svůj poslanecký plat věnuje na charitu. „Pokud budu sedět ve sněmovně, tak bude každý měsíc jeden dětský domov dostávat 40 a více tisíc. Pokud má veřejnost obavu, že pracuji na čtyřech židlích a beru pět platů, tak se mýlí.“ I tak mu ale v průměru každý měsíc k běžné mzdě přibude 62 a půl tisíce korun.

Ostatní krajští radní většinou dostávají peníze za to, že sedí ve správních radách různých organizací. Například náměstek hejtmana a sociální demokrat Libor Joukl dostal jako člen výboru pro audit v ČD Cargo odměnu 125 tisíc. V řádech desetitisíců si pak přivydělal například jako zastupitel Přibyslavi nebo člen správní rady SŽDC.

Zajímavou sumu si loni ke svému platu radního přivydělal Petr Piňos z ČSSD, za funkci starosty v Budišově dostal téměř půl milionu korun.

Andrea Kratochvílová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme