Léto je na silnicích opět tragické, v červenci zemřelo 74 lidí

Červenec byl na českých silnicích nejtragičtějším měsícem tohoto roku. Kvůli včerejším nehodám překonal i červen s 65 obětmi. Černá série ale pokračuje i první srpnový den. Dnes ráno silnice vzaly už dva lidské životy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z tragických nehod se stala 29. července v Klimkovicích, zahynuli dva lidé | Zdroj: ČTK

V prvním prázdninovém měsíci podle předběžných policejních údajů zemřelo při nehodách 74 lidí, o tři víc než vloni. Třetinu obětí tvoří cyklisté.

„Bohužel opět se projevila rizika letního provozu, zejména ve vztahu ke klimatickým podmínkám, kdy se opět slunné dny podepsaly i pod příčinami nehod. Velmi často zde hraje roli nesoustředěnost, únava či nevěnování se plně řízení,“ říká ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Že čeští řidiči podceňují záludnosti letního provozu, potvrzuje i Alois Hudeček z Asociace dopravních psychologů.

„Nejsou plně koncentrovaní, při dlouhých cestách nedělají pravidelné přestávky a hlavně se plně nevěnují řízení. Je to otázka toho, že českým řidičům chybí pravidelné vzdělávání a dopravní výchova. Nejsou horší než ostatní v Evropě, ale spoustu věcí neví, nepřipouští si nebo neuvědomují,“ upozorňuje Hudeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příčinách nárůstu tragických nehod mluvil na Radiožurnálu Alois Hudeček z Asociace dopravních psychologů

Nejtragičtějším dnem července, ale i celého letošního roku byl včerejšek, kdy na silnicích zahynulo devět lidí.

První oběť byla na dálnici D1, zahynul tam řidič havarované Fabie. Tři mladí lidé pak zemřeli v osobním autě, které začalo hořet po srážce s kamionem u obce Kámen na Pelhřimovsku.

Srážku s kamionem nepřežila také spolujezdkyně z osobního auta u Ostřešan na Pardubicku. Tragicky skončila i nehoda zahraničního autobusu, kterému zřejmě do cesty vjel osobní vůz, a u Vyškova nákladní automobil srazil motocyklistu.

Střet osobního auta s autobusem u Řevničova (31. srpna) | Foto: ČTK

Obě dnešní tragické nehody se staly nad ránem okolo páté hodiny. V Ledči nad Sázavou osobní auto srazilo chodce a ve Zlíně na silnici směrem na Tečovice se dodávka srazila s motocyklem. Chodec a motorkář zraněním podlehli.

Snad budou čísla dost odstrašující, doufá šéf dopravní policie

V rámci Národní strategie bezpečnosti silničního provozu má policie za cíl pro letošní rok maximálně 549 obětí dopravních nehod. Tomáš Lerch věří, že navzdory nepříznivé bilanci uplynulých dvou měsíců je toto číslo stále reálné.

„My samozřejmě se budeme snažit o to, aby se situace zlepšila. Nicméně je potřeba říci, že policie je pouze jedním ze subjektů, který spolupůsobí na poli bezpečnosti silničního provozu. A my doufáme, že ta alarmující čísla za měsíce červen a červenec budou dostatečně odstrašující na to, aby si řidiči uvědomovali svou vlastní bezpečnost a chovali se lépe,“ podotýká šéf dopravních policistů.

Martin Hromádka, Hana Číhalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme