Santos složil už druhou prezidentskou přísahu. Slibuje vyřešit vleklou válku v Kolumbii

Staronový kolumbijský prezident zahájil druhé funkční období varováním levicovým povstalcům. Juan Manuel Santos prohlásil, že mírové rozhovory mohou ztroskotat, pokud budou ozbrojené skupiny dál pokračovat v útocích. Vnitřní konflikt trápí zemi už půl století. Zemřelo kvůli němu na 200 tisíc lidí a miliony musely opustit své domovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos | Zdroj: Reuters

Juan Manuel Santos vyhrál hlavně díky slibu, že vyjednávání s povstalci bude pokračovat. Jeho hlavní protivník to odmítal.

„Válka pokračuje a dohody jsme zatím nedosáhli. To je fakt. Prosím ale, nezatahujte do své násilné činnosti děti, ženy a civilisty,“ vyzval mimo jiné Santos na slavnostním ceremoniálu.

Vyjednat mír s organizací FARC nebude jednoduché – dohoda musí projít i referendem a parlamentem.

Proti jednání je bývalý prezident a současný senátor Álvaro Uribe, který svého někdejšího ministra obrany může ještě potrápit.

Novopečený senátor, který chce povstalce zničit silou, dokázal v kongresu posílit opozici a stále se těší velké podpoře.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme