Abyste se v interpretacích výsledků neztratili, nabízí iROZHLAS.cz kromě výčtu všech (i samozvaných) vítězů také souhrn našeho volebního zpravodajství.
Zatímco se ve volební štábu hnutí ANO slaví, jinde padají na politiky chmury. Přísaha nezískala ani jedno křeslo v zastupitelstvu, Piráti jich desítky ztratili a z kola vypadli i někteří senátoři.
Říkají o sobě, že jsou stranou konzervativního středu, nedávno ale spolupracovali se SOCDEM, do eurovoleb jdou s pravicí a do krajských voleb v Jihomoravském kraji je vede exčlen ANO Petr Vokřál.
Data pro model sbírala agentura STEM v období od 2. do 14. listopadu. Koncem října vyhlásily odbory termín protestů a stávky proti krokům vlády. Ta se uskuteční v pondělí.
Přísaha, ČSSD, KSČM, TSS a Volný blok. Ti ve sněmovních volbách nepřekročili magickou pětiprocentní hranici. „Jsem zklamán, tohle jsem opravdu nečekal,“ komentoval předseda KSČM Vojtěch Filip.
Druhá by byla koalice Spolu s 21 procenty hlasů a o půl procentního bodu méně by měli Piráti a STAN. Do dolní parlamentní komory by se s devíti procenty hlasů ještě dostala SPD.
Hnutí ANO například sází na ověřené tváře a zřejmě přestalo vnímat kumulování funkcí jako špatný trend, ČSSD řeší odliv členů na kandidátky například SPD. Stranám Spolu společná kandidatura sedí.
Hnutí Přísaha Roberta Šlachty dostalo půlmilionový dar od firmy, která loni vykázala ztrátu, píše Deník N. A věk žen, které poprvé rodí, se v Česku podle Deníku zvyšuje. Více ve výběru z médií.
Oproti červnu si vyměnila koalice Spolu pozici s koalicí Pirátů a STAN. Za nimi následuje SPD a hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které je stejně jako v červnu před KSČM i ČSSD.
K volbám by nyní dorazilo 60 procent lidí, kteří mají volební právo. Účast by tak byla podobná jako v posledních sněmovních volbách v říjnu 2017, kdy dosáhla 60,8 procenta.
„Co by znamenal Šlachtův vstup do sněmovny pro hnutí ANO? I to oslabuje? Anebo by naopak mohl být spojencem Andreje Babiše (ANO), třebaže to teď vehementně popírá? Ale jak se přesto leckomu jeví?“
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Martin Melichar|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Čtyři měsíce po vstupu do politiky se bývalý detektiv Robert Šlachta a jeho hnutí Přísaha začíná objevovat v předvolebních průzkumech. Jak vypadá jeho kampaň? Kdo ji organizuje a na koho cílí?
Průzkum se uskutečnil od 12. do 30. dubna. Na otázky týkající se podpory koalic odpovědělo 929 lidí, na dotazy k podpoře jednotlivých stran 978 respondentů.
Třiasedmdesátiletý Draghi nahradil v čele vlády právníka Giuseppa Conteho, který byl premiérem od června 2018. Nový kabinet podporuje široká koalice pravicových, středových a levicových stran.
Hnutí Přísaha není podle bývalého detektiva Roberta Šlachty levicové ani pravicové. „Jsme hnutí spravedlivého středu,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci.
Bezpečnostní síly nechtěly opozici vpustit do parlamentu. Nakonec ustoupily, ale teprve až když v budově skončilo zasedání poslanců podporujících Parra. Zasedání opoziční většiny se pak konalo potmě.
Módího nacionalistická Indická lidová strana (BJP) získala 303 z 543 volených křesel v dolní komoře parlamentu. Na slavnostní obřad v prezidentském paláci byly pozvány tisíce lidí.
Řekové mají novou vládu. Kabinet staronového premiéra Alexise Tsiprase dnes složil přísahu. Vládu tvoří levicová Syriza, tedy vítěz nedělních, letos už druhých předčasných voleb, a nacionalistická strana Nezávislí Řekové.
Řecký prezident Prokopis Pavlopulos pověřil vítěze voleb Alexise Tsiprase složením nové vlády. Šéf Syrizy poté složil přísahu a stal se staronovým premiérem. Syriza s náskokem více než sedmi procent zvítězila v předčasných volbách, ve kterých získala 35,5 procenta odevzdaných hlasů. Tsipras slibuje boj s korupcí, Evropu pak vyzval ke společnému řešení uprchlické krize.
Staronový kolumbijský prezident zahájil druhé funkční období varováním levicovým povstalcům. Juan Manuel Santos prohlásil, že mírové rozhovory mohou ztroskotat, pokud budou ozbrojené skupiny dál pokračovat v útocích. Vnitřní konflikt trápí zemi už půl století. Zemřelo kvůli němu na 200 tisíc lidí a miliony musely opustit své domovy.
Vítěz egyptských prezidentských voleb Abd al-Fattáh Sísí se dnes oficiálně ujal vedení země. Slavnostní přísahu složil před ústavním soudem. Na obřad přijely hlavy států především z arabského světa.
Prozatímním prezidentem Egypta se stal předseda egyptského ústavního soudu Adlí Mansúr. Dnes složil prezidentskou přísahu. Úřad převzal po Muhammadu Mursím. Islamista Mursí musel skončit rok poté, co vyhrál volby, a dva roky po pádu autoritářského vládce Husního Mubaraka. Islamisté označují armádní zásah za vojenský převrat, Mursího odpůrci naopak za návrat ke kořenům předloňské revoluce.
Washington čeká prezidentská inaugurace. Barack Obama sice složil prezidentskou přísahu už včera, ale dnes si obřad zopakuje se vší slávou před budovou Kongresu.
Řecko má konečně vládu. Končí tím politická nestabilita, která trvala měsíc a půl. Prezident Karolos Papulias jmenoval vítěze předčasných voleb Antonise Samarase z konzervativní Nové demokracie premiérem. Jeho vládu podpoří dvě levicové strany.
Boj s korupcí, kriminalitou a nezaměstnaností slíbil ve svém prvním projevu nový srbský prezident Tomislav Nikolić. Dnes složil přísahu před poslanci parlamentu na jeho první schůzi po volbách. Zároveň naznačil, že se nikdy nevzdá Kosova.
Barmští poslanci zvolení za opoziční Národní ligu pro demokracii spolu se svou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij stále odmítají složit přísahu nových členů parlamentu. Do práce by se přitom měli zapojit už dnes. Nesouhlasí s textem přísahy požadujícím hájit ústavu, protože ta dává velké pravomoci vojenskému vedení země.
2:45
|Zdenka Turková, Klára Stejskalová, Simona Bartošová|Zprávy ze světa
Nový německý prezident Joachim Gauck odsoudil ve své inaugurační řeči německý neonacismus. Zdůraznil význam svobody a sociální spravedlnosti, vyzdvihl i evropskou myšlenku.