Tomio Okamura odmítl kritiku svého výroku o romském táboře v Letech

Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura nebude rezignovat na své politické funkce. K tomu ho vyzval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) poté, co poslanec označil někdejší romský tábor v Letech na Písecku jako pracovní s tím, že tam nacisté posílali lidi, kteří se práci vyhýbali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura

Tomio Okamura | Foto: Filip Jandourek

Okamura na svém výroku trvá, i když za něj sklidil kritiku ze strany ostatních politiků. Tábor v Letech byl podle něj zločinný, nešlo ale o tábor koncentrační:

„Při tvrzení, že se nejednalo o koncentrační tábor, ale o pracovní, vycházím z několika na sobě nezávislých zdrojů,“ vysvětlil šéf Úsvitu:

„Například historik Jaroslav Valenta, hovoří v tomto smyslu ředitel archivní správy ministerstva vnitra Oldřich Sládek, Václav Klaus to řekl dne 14. 5. 2005. Dále v roce 1999 se na pojmenování tábora shodla smíšená komise, která z pověření vlády vymyslela pro Lety vlastní termín tábor nucené koncentrace.“

Minulý týden Okamura uvedl, že oběti v táboře nebyly oběťmi holocaustu, dnes ale svá předchozí vyjádření mírnil.

Tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů.

"Romové, kteří tu byli shromáždění, byli následně z velké části zavražděni v koncentračních táborech, romský holocaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný,“ zmínil v dnešním prohlášení.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou výroky šéfa Úsvitu velmi nešťastné. "On používá jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945 a popírá historické skutečnosti," řekl Sobotka.

Bádání historiků podle premiéra prokázalo, že vedle židovského holocaustu docházelo také k romskému: "Na území tehdejšího protektorátu byly koncentrační tábory, které nebyly pracovními tábory, ale v zásadě měly sloužit k vyhlazení Romů, kteří tam byli svezeni. A velká část z těchto lidí nakonec skončila ve vyhlazovacích táborech.“

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje Okamurova slova za "hanebnost na úrovni zločinu".

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

ČTK, Jakub Šídlo, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme