Lety na Písecku

|Lenka Jansová, Romana Lehmannová |Zprávy z domova

Místopředsedkyně Senátu Horská věří, že se najdou peníze na výkup vepřína v Letech

Památku obětí českých Romů ve sběrném táboře v Letech u Písku dnes přijelo uctít téměř 50 lidí. Táborem prošlo mezi roky 1942 a 1943 přes 1300 Romů, většina byla transportovaná do Osvětimi, přes 300 z nich pobyt nepřežilo. Na místě někdejšího tábora je ale stále vepřín. Vláda se v romské strategii do roku 2020 zavázala, že výkrmna prasat tam v budoucnu nebude. Zatím se ale řešení zdá být v nedohlednu.

|Filip Černý |Regiony

Na třetí vzpomínkovou akci v Letech u Písku se sjelo jen 12 lidí

Na začátku července skončil pietní akt na místě takzvaného sběrného tábora v Letech u Písku skoro skandálem. Akce se tehdy zúčastnil i premiér Petr Nečas, přesto některé romské organizace vyzývaly dokonce k jejímu bojkotu. Upozorňovaly, že výročí připadá na květen. A nelíbí se jim také, že na místě tábora stojí vepřín, který žádají Romové vykoupit a přeměnit v pietní místo. A v Letech se dnes konala další, letos už třetí tichá vzpomínka na oběti romského holokaustu.

|Igor Maňour, Ivan Mls, Nikola Bojčev, Jan Piroch |Regiony

V Letech bude pietní akt k uctění romských obětí

V poněkud pozměněném prostředí se dnes odehraje tradiční pietní akt k uctění obětí romského holocaustu v Letech na Písecku. Táborem, který tam za druhé světové války stál, prošlo na třináct set Romů, přes tři stovky jich zemřely, dalších více než pět set zahynulo po transportu do Osvětimi.