Česko letos nevyčerpá všechny peníze z EU. Může přijít až o 24 miliard korun

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) dnes schválil postupy, jak dočerpat peníze z Evropské unie u jednotlivých operačních programů. České republice totiž letos a příští rok hrozí, že přijde dohromady o 24 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová a Bohuslav Sobotka (vpravo), vláda | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje mimo jiné přesun peněz v rámci operačních programů s cílem uvolnit více než 6,5 miliardy korun tam, kde jsou připravené a kvalitní projekty.

Ministryně Věra Jourová z hnutí ANO po jednání vlády informovala, že ztráta 24 miliard by se fakticky mohla stáhnout na 12 miliard.

„Vyvíjíme extrémní úsilí, abychom stáhli schodek, který jsme zdědili. Časová tíseň nám už neumožňuje například dělat výzvy pro stavební investice a druhým objektivním faktorem jsou intervence České národní banky, kdy oslabení koruny nám způsobuje i poměrně značnou část předpokládaného nedočerpání,“ vysvětluje Jourová, proč stát nestihne všechny peníze z EU využít.

Největší ztráty hrozí podle ministerstva v programu Výzkum a vývoj pro inovace, tedy peníze pro vědu, a v operačním programu Životní prostředí.

Na to, že Česku letos opět hrozí nevyčerpání evropských peněz, upozornilo ministerstvo pro místní rozvoj v únoru. Vláda tehdy v reakci na to schválila krizové plány. Ty se však některých operačních programů vůbec nedotkly, podle resortu se nedaří plnit tato opatření v termínu.

Česko loni z evropských peněz nedočerpalo až 10 miliard korun, v celé Evropské unii to bylo 16 miliard korun.

Lenka Jansová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme