Divadlo Na Fidlovačce má finanční problémy. Nadace je v likvidaci

Dva roky po odchodu Tomáše Töpfera z Divadla Na Fidlovačce sčítá jeho současná ředitelka Eliška Balzerová ztráty. Za minulý rok vydala nuselská scéna o tři miliony víc, než kolik vydělala. Na začátku tohoto roku měla téměř dva miliony závazků po lhůtě splatnosti. Její nadace je navíc v likvidaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalé kino Morava v Nuslích | Foto: Filip Jandourek

Po odchodu Tomáše Töpfera do Divadla na Vinohradech odešli Fidlovačce partneři a s nimi v rozpočtu ubylo několik milionů. O další dva miliony se divadlu snížily i magistrátní granty na tento a příští rok.

Eliška Balzerová se k finanční situaci Fidlovačky vyjadřovat nechce. Bývalý ředitel Töpfer na situaci Fidlovačky nevidí nic dramatického:

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o finanční situaci Divadla na Fidlovačce zjišťovala redaktorka Marie Reslová

„Účetní ztráta je věc účetnictví. Divadlo má daleko větší hodnotu, už jenom v zaplacených tantiémách, autorských právech a dekoracích. V každém případě žádné peníze nechybí.“

Už několik měsíců je v likvidaci i Nadace Fidlovačka. Podle výroční zprávy ještě v roce 2010 pomáhala financovat činnost divadla a k tomu vykázala zisk dvě stě padesát tisíc.

Tehdy předsedala její správní radě Eliška Balzerová. Když se stala ředitelkou, předala funkci herci Zdeňku Palusgovi. Ten říká, že dnes peníze na její provoz chybí:

„Finanční prostředky, které na konto nadace přibývaly, se stále zmenšovaly a zmenšovaly. Tak jsme došli k závěru, že provoz nadace je vlastně zbytečně drahý.“

Eliška Balzerová mluví | Foto: Katarína Brezovská

Na kontu nadace už podle Zdeňka Palusgy žádné peníze kromě povinného vkladu nezbyly.

„To je těch 500 tisíc a ty budou použity na úhradu všech zbývajících pohledávek, které nadace ještě musí zaplatit. Týkají se převážně tepelné energie za rok 2012 a 2013,“ uvádí.

Likvidovaná nadace si pronajímala od Prahy 4 budovu Divadla Na Fidlovačce. Nájemné, na které teď městská část kývla, je velmi vstřícné - 32 tisíc měsíčně po dobu osmi let.

Eliška Balzerová může vkládat naději i do grantové žádosti, která už leží na pražském magistrátu. Žádá v ní o podporu Divadla na Fidlovačce pro rok 2016.

Marie Reslová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme