Ministerstvo dopravy a jeho složky plýtvají penězi, zjistil NKÚ

Ministerstvo dopravy a jemu podřízené organizace mohly v minulých třech letech ušetřit minimálně 88 milionů korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval například výdaje na informační technologie, osobní auta, poradenské služby nebo mzdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto)

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Největší nedostatky našel v zadávání veřejných zakázek.

„Šlo například o dělení zakázek nebo o omezování uchazečů. V některých případech byli přímo oslovováni konkrétní zájemci místo toho, aby se konalo otevřené výběrové řízení,“ uvádí mluvčí NKÚ Jaroslav Broža.

Nejhůř podle něj dopadlo Ředitelství vodních cest, které chybovalo skoro ve všech kontrolovaných oblastech. Mimo jiné také ve vyplácení mezd a mimořádných odměn. Šest z třinácti zaměstnanců dostalo v roce 2012 odměny ve výši 104 procent jejich nárokové mzdy.

Kromě toho NKÚ kontroloval Státní plavební správu, Úřad pro civilní letectví a Úřad pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Kontrolovaná pracoviště často ani nedokázala doložit nezbytnou dokumentaci k veřejným zakázkám nebo to, jaké služby za své peníze získala. Ředitelství vodních cest personální a účetní práce například zadávalo fyzickým osobám. Nepředložilo ale žádné doklady o tom, jak poskytovatele služeb vybralo.

Vysoké náklady odhalili kontroloři i u výdajů na reklamní a dárkové předměty, na pohoštění a některé nákupy. Ředitelství vodních cest vydalo na reprezentaci loni šestkrát víc než v roce 2010. Podstatnou část tvořily útraty za pohoštění.

„Ředitelství předložilo neúplné doklady, přesto z nich bylo patrné, že peníze za pohoštění a občerstvení byly propláceny stejnému zaměstnanci, který je zároveň schvaloval,“ uvedl NKÚ.

ČTK, Petra Hosenseidlová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme