Na určité typy řidičů může hrozba zabavení auta působit preventivně, míní dopravní expert

Vedení ministerstev vnitra a spravedlnosti chtějí přísněji zakročit proti řidičům, kteří opakovaně řídí pod vlivem alkoholu a drog. Vytvoří proto skupinu odborníků z obou resortů, která se tímto tématem bude zabývat. Jedním z trestů pro řidiče při opakovaném přistižení při jízdě pod vlivem návykových látek by mohlo být propadnutí auta ve prospěch státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dechové zkoušky u řidičů na Ústecku | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Ministryně spravedlnosti Helena Válková za hnutí ANO vyzvala Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby v tomto směru vydal pokyn ostatním žalobcům. Ten to ale odmítl, protože je přesvědčen, že podobné opatření není řešením dané situace.

Podle některých odborníků je ale v určitých případech trest zabavení auta řidičům, které policie přistihne při řízení pod vlivem omamných látek či alkoholu, efektivní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma zabavování aut kteří opakovaně řídí pod vlivem alkoholu a drog jsme ve Stalo se dnes rozebrali s dopravním expertem a šéfemBESIPu Robertem Šťastným

„Pro určité typy řidičů, zvláště ty, kteří mají pocit, že jsou nepostižitelní, je ten efekt obrovský,“ říká dopravní expert a šéf BESIPu Robert Šťastný.

„Často u nehod člověk vidí, že řidič vystoupí z auta a první, co kontroluje, je stav vozidla, nikoli stav ostatních lidí. Pro tyto lidi by už jen ta hrozba mohla působit velmi preventivně. Určitě to nebude platit na všechny, ale výrazně by to pomohlo uklidnit určité typy řidičů, kteří naprosto ignorují a v podstatě se vysmívají ostatním,“ dodává.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by však nemělo jít o plošné nařízení, ale individuální posouzení soudců. Mimoto šéf státních zástupců podotkl, že dává přednost přísnějším postihům, včetně trestu vězení, ve kterém by se řidič ze své závislosti povinně léčil.

S tím Robert Štastný prý nesouhlasí. „Spíš souhlasím s ministrem vnitra, že ten trest zabavování auta je málo uplatňován. Naopak trestání lidí vězením stojí mnohem více peněz daňové poplatníky a často to k ničemu nevede, naopak se prohloubí jeho kriminální činnost,“ míní dopravní expert.

Řešení přestupků je podle něj z hlediska efektivity v Česku nedostatečné. „Jsme jeden z mála států, kde to řeší úřady ve městech. Všude jinde to řeší soudy, byť třeba na nejnižší úrovni,“ zdůrazňuje dopravní expert Robert Šťastný.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme