Budova pro superpočítač v Ostravě je hotová, stroj by se měl nastěhovat příští rok

Budova v Ostravě, ve které bude pracovat nejvýkonnější počítač v Česku, už je hotová. Nyní se může začít s přípravami na samotnou instalaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Superpočítač - vizualizace | Foto: Vysoká škola báňská

Navenek připomíná budova krabici od počítače. Uvnitř je prostorný sál, kde bude superpočítač umístěný.

„Sál má rozlohu 500 metrů čtverečních. Vybuduje se tu snížený strop, zvýšená podlaha, kde budou přívody, a potom do takto vybaveného datového sálu budeme navážet samotný superpočítač. To by mělo být někdy v létě 2015,“ říká Martin Palkovič, který projekt řídí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do ostravského centra, na místo, kde by měl stát příští rok superpočítač, se s mikrofonem vypravil redaktor Martin Knitl

Na „Národním superpočítačovém centru IT4Innovations“, jak zní celý název ostravského centra, se podílí Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita v Ostravě, Slezská univerzita v Opavě, Vysoké učení technické v Brně a Ústav geoniky Akademie věd České republiky.

Cena samotného stroje je zhruba čtvrt miliardy korun, se všemi dalšími náklady se však vyšplhá až ke dvěma miliardám.

Jak se píše na webových stránkách IT4Innovations, stroj by měl po dokončení patřit mezi 100 nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

Využití by měl najít například při výzkumu pro automobilky, pro medicínské firmy nebo při předpovídání počasí.

Plány počítačového centra počítají i s dalším využitím tepla, které bude obří stroj vydávat, respektive vody, která ho bude chladit.

„Ta teplá voda se potom bude odvádět a chceme ji využít na rekuperaci tepla, tedy aby částečně vyhřívala budovu,“ dodává Palkovič.

Martin Knitl, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme