Senát schválil vyšší daň u cigaret. Krabička zřejmě podraží až o 4 koruny

Za krabičku cigaret zaplatí kuřáci zřejmě tři až čtyři koruny navíc. Schválili to senátoři. Do sněmovny sice vrátili poslanecký návrh na zvýšení spotřební daně, zároveň ho ale vložili do novely o zachování takzvané zelené nafty. Dvě novely o spotřební dani tak sloučili do jedné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Vildan Uysal

Tímto způsobem by horní komora mohla zabránit plánované ústavní stížnosti opozice na to, jak poslanci zdražení cigaret schválili. Nejdřív totiž v rámci novely o cigaretách podpořili i nižší zdanění benzinu a nafty.

Po kritice ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO ale část vládních zákonodárců své rozhodnutí změnila a sněmovna při druhém hlasování nižší zdanění pohonných hmot odmítla. Kvůli opakovanému hlasování se ale pravicová opozice chtěla obrátit na Ústavní soud.

„Záleží na tom, který z těch dvou zákonů je vzat jako základ. A pokud někdo chce napadat proceduru ať už v Senátu nebo ve sněmovně, tak ji může napadat pouze po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů, tedy proti platnému zákonu,“ vysvětluje senátor za ČSSD Jiří Dienstbier, jak by senátní řešení mohlo opozici zkřížit plány:

„A pokud zákon, u něhož je napadena procedura, nebude schválen, tak není co předkládat Ústavnímu soudu.“

Proti zdražení cigaret byl senátor za ODS Jaroslav Kubera:

„Jestli se mluví o tom, že výrobní cena krabičky cigaret je někde mezi 4 až 6 korunami, a lidé za ni platí 60 až 90 korun, tak je tady něco jaksi zvláštního. To zvláštní je na tom to, že nejen Česká republika, ale všechny země přišly na to, že takový byznys se jim s žádnou jinou komoditou nemůže podařit,“ konstatoval senátor.

Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme