Ponožky jsou spodní prádlo, tvrdí nový tržní řád v Litomyšli

Radní Litomyšle museli řešit neobvyklý problém. Rozhodovali o tom, jestli ponožky patří do kategorie spodního prádla. A nakonec se dopracovali k výsledku, že ano. Tímto krokem se jim tak podařilo dostat ponožky na seznam zboží, které prodejci nesmí v podloubí Smetanova náměstí nabízet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ponožky pro děti z dětského domova | Foto: Jana Hlávková

„Lidi ponožky kupují znova a znova, protože je to česká výroba,“ říká v podloubí Smetanova náměstí v Litomyšli prodejce Štěpán Faltys.

Prodej ponožek se radním i mnoha obyvatelům města nezdál příliš důstojný, proto je radní zařadili v novém tržním řádu mezi spodní prádlo. Po podprsenkách, kalhotkách nebo slipech tak město vymýtilo z litomyšlského náměstí další zboží, které tam podle nich nemá co dělat.

„Těmi hlavními důvody byly stížnosti obyvatel,“ vysvětluje vedoucí odboru Pavel Jiráň z městského úřadu.

Radnice přišla s neprůstřelnou definicí spodního prádla, která zní takto: ‚Spodní prádlo je druh oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou a je obvykle zakryté vrchním oblečením nebo obuví‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na prodej ponožek v Litomyšli se zaměřila reportérka Naďa Kubínková

„Zakážete prodej ponožek, podprsenek, kalhotek, zakážete prodej trenýrek. Za chvíli můžete zakázat prodej minisukní a krátkých kalhot. Je to fakt kocourkovský přístup,“ kritizuje novou vyhlášku zastupitel ze Sdružení nezávislých kandidátů Radek Pulkrábek.

Snaha zkulturnit prodej a vyčistit podloubí od stánků s nekvalitním zbožím se podle něj smrskla na zákaz prodeje ponožek.

„Litomyšlské podsíně určitě potřebují nový tržní řád a zkulturnění prodeje, týká se to především nabídky asijských obchodníků. Procházíte podsíní, která je z obou stran obložená zbožím a to si myslím, že by se mělo regulovat místo toho, aby se vymýšlelo, jestli ponožka je nebo není spodní prádlo,“ rozčiluje se Pulkrábek.

„Co se týká ponožek, máme tady dva stolečky metr krát metr, kde se nabízejí ponožky a tam si myslím, že problém není,“ dodává.

Panuje shoda, že lidem se stánky v podloubí nelíbí. Nejméně jim ale vadí ponožky. Ty z podloubí jsou podle Rostislava Sopouška nejlepší.

„Já sem chodím pravidelně. Ponožky jsou trvanlivé, vyloženě se v tom nepotí noha, jsou výborné,“ nenechal se odradit.

Prodejce mohou od října pokutovat městští strážnici. Ti, kteří prodávají ponožky, by ale mohli novou vyhlášku jednoduše obejít tvrzením, že prodávají ponožky do sandálů a nebudou tak úplně zakryté. A proto nemusí nutně zapadat do kategorie spodního prádla.

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme