Pokud by se Čech nakazil ebolou, úřady zažádají o experimentální lék

Kdyby se nakazil někdo z Čechů smrtícím virem ebola, ministerstvo zdravotnictví by požádalo o experimentální léky. Společně s vakcínami se zatím využívají jen na západě Afriky, kde zuří epidemie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola | Foto: Filip Jandourek

Mluvčí úřadu Štěpánka Čechová popsala, jak by se v případě nákazy postupovalo.

„Samozřejmě v případě ohrožení jakéhokoliv českého pacienta by se sešla Ústřední epidemiologická komise, která koordinuje nejen s orgány Světové zdravotnické organizace, ale také s Evropskou unií. Pravděpodobně bychom žádali o okamžitý dovoz nejbližší dostupné vakcíny,“ vysvětlila.

„Každý případ by byl řešen individuálně podle potřeb a zajištění nejlepší možné péče pro českého pacienta. Není vyloučeno, že by se mu vakcíny třeba dostalo ve státě, kde ho nákaza ohrozila,“ dodala mluvčí.

Riziko nákazy ebolou je v Česku zatím minimální. Stát proto předběžně o dovoz experimentálních léčiv nepožádal.

Na příjem pacientů, kteří by onemocněli nebezpečnou ebolou, se ale Česko připravuje. Nakažené by přijala nejprve pražská nemocnice na Bulovce, která má několik speciálních lůžek.

V podhůří Orlických hor, mimo obydlená místa, je v pohotovosti armádní Centrum biologické ochrany v Těchoníně. Rozlehlý areál se špičkovou nemocnicí je zatím využíván jako karanténa pro vojáky, kteří se vracejí ze zahraničních misí. Lékaři si tady ale poradí i s vysoce infekčními nemocemi jako je SARS nebo ebola.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme