Astronomové už týden pročesávají les na Vysočině, hledají vzácný meteorit

Už týden prohledávají astronomové několik set metrů čtverečních lesa na Vysočině. Pátrají tam po velmi vzácném meteoritu o velikosti dětské pěsti. Teď vyzývají amatérské nadšence, aby se k nim přidali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorit z Čeljabinsku. Ten, který hledají astronomové na Vysočině, vypadá stejně | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Tisíce kilometrů letěl z vesmíru bolid, který minulý týden dopadl na území Česka. I tak ale dokázali astronomové určit místo dopadu s neuvěřitelnou přesností na 200 metrů.

Jenže meteorit se při průletu atmosférou rozpadal na malé kousky a ta největší část dopadla nedaleko Rudolce na Vysočině přímo do lesa. Teď tam odborníci usilovně pátrají, zatím bezúspěšně.

Meteorit o velikosti dětské pěsti je výjimečný tím, že je teprve 23. meteoritem v historii lidstva, o kterém astronomové přesně vědí, odkud přiletěl. Proto velmi touží jeho úlomky objevit a vyzývají na pomoc i veřejnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Astronomové hledají vzácný meteorit o velikosti dětské pěsti a vyzývají nadšence, aby se k nim přidali. Přímo na místě natáčel Ľubomír Smatana

„Hledat jehlu v kupce sena je díky velikosti jehly jednodušší,“ říká vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV v Ondřejově Pavel Spurný a prodírá se mlázím v nepromokavé bundě.

Astronomové vypočítali, že největší část tělesa doletěla asi jeden kilometr jihozápadně od Rudolce směrem na kótu 625. Jenže to je převážně husté smrkové mlází, místy bažinaté. Některá místa jsou neprostupná.

Přesto astronom Jiří Borovička stále doufá. „Pravděpodobnost je větší než nula,“ usmívá se ironicky pod vousy.

Astronom Pavel Spurný při pátrání po meteoritu na Vysočině | Foto: Ľubomír Smatana

Meteorit zhasl 25 kilometrů před dopadem a celou dobu se rozpadal. Drobné úlomky v řádu gramů dopadaly v oblasti od vodní nádrže Vír směrem k Rudolci.

Podle Pavla Spurného jde o dráhu vytyčenou vesnicemi Ždánice, Písečné, Řečice, Hodíškov, Obytčov, Sazomín, Kotlasy, Březí nad Oslavou, Pokojov a Bohdalov. „Tam už by mohly být větší kousky, padesáti až stogramové,“ vysvětluje Spurný.

„Nám je úplně jedno, kdo to najde, hlavně, že to někdo najde a předá ke zkoumání,“ říká astronom Borovička a zalézá zpátky do hustého mlází.

Meteoroid, meteor, meteorit | Foto: Michal Jindra

Ľubomír Smatana, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme