Středočeský kraj chce rozpoutat diskusi o přehradě na Berounce. Nápad je starý desítky let

Středočeský kraj chce rozvířit diskusi o tom, jestli by nebylo dobré postavit na neregulované Berounce přehradu. Samotný nápad postavit vodní dílo je starý víc než 70 let. Přehrada tehdy měla sahat od Roztok na Rakovnicku až skoro k Plzni. Postupně vodohospodáři v plánech přehradu zmenšovali a nakonec od ní v 80. letech minulého století z mnoha důvodů úplně upustili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Berounka | Foto: Petr Kološ

„Můj osobní názor je, že přehrada by tam vzniknout měla, protože povodně jsou jednoznačně trend, který teď prostě je. A stát, kraj, obce i města to budou muset začít nějakým způsobem řešit,“ říká krajský náměstek pro životní prostředí Marek Semerád (ČSSD).

Podle šéfa plánování Povodí Vltavy Jaroslava Beneše ale argumenty proti stavbě stále trvají. „Když si projdete údolí Berounky nad Roztoky, je tam minimum chat. Protože každý věděl, že by tam náhodou mohla být přehrada, tak si postavil chatu jinde. Takže toto paradoxně přispělo k tomu, že to území se zachovalo poměrně nedotčené,“ vysvětluje Beneš a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru vybudovat přehradu na Berounce natáčela redaktorka Kateřina Havránková

„A samozřejmě Křivoklátsko jako poměrně významný lesní komplex ve střední Evropě, bývalý královský hvozd, ze kterého se nejdřív stala chráněná krajinná oblast, pak biosferická rezervace UNESCO a teď se začalo hovořit o tom, že by tam mohl být národní park. Ta přehrada by ho dost silně zasáhla.“

Dalším argumentem proti obří stavbě jsou podle Jaroslava Beneše peníze. „Já bych to tipoval kolem 10 miliard.“

Náměstek Semerád ale namítá, že v současné době, kdy povodně přicházejí čím dál častěji, by peníze se najít měly. Uchránit by se měla sídla v povodí Berounky i samotná Praha, kterou při povodních ohrožuje Vltava vydatně posílená právě Berounkou.

„Když totalitní režim dokázal postavit Temelín, Orlík, tak proč by demokracie nedokázala postavit přehradu. Samozřejmě drahé to je, ale tak ať to někdo udělá levně. Bude to veřejná soutěž, veřejná zakázka,“ argumentuje středočeský náměstek pro životní prostředí.

Kraj je ale podle jeho slov v úvahách o Berounce teprve na začátku. „Vytipovali bychom několik studentů, kteří by si toto téma vzali jako diplomovou nebo disertační práci. A tím bychom začali. Z toho by byl nějaký výstup a pokračovalo by se dál,“ nastiňuje náměstek Semerád a dodává:

Berounka se v Sýkořici vylila z břehů | Foto: Petr Kološ

„My chceme, aby se o tom začalo diskutovat. Pokud naše první analýzy ukážou, že ten nápad má smysl, tak bychom vstoupili do jednání se státem, který by přehradu zařadil do plánu příprav.“

Povodí Vltavy ale stavbu přehrady nepředpokládá. „Názor a snaha Středočeského kraje prosadit Křivoklát je podle mého osobního názoru odsouzená k nezdaru,“ říká šéf plánování povodí Beneš.

Proti vodnímu dílu navíc podle něj mluví i fakt, že Berounka je poslední zbylý tok Vltavy, který využívají úhoři říční při svých migracích do Sargasového moře. To je jediné místo na světě, kde se třou. Přehrada by tak výrazně zasáhla do ekosystému tohoto živočicha.

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme