Tureckým prezidentem bude dosavadní premiér Erdogan. Zvítězil už v prvním kole

Tureckým prezidentem se stane dosavadní premiér Recep Tayyip Erdogan, který zvítězil v dnešním prvním kole voleb. Podle agentury Reuters to uvedl turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Erdogan získal podle předběžných výsledků 52 procent hlasů. Bude prvním tureckým prezidentem zvoleným v přímé volbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním tématem premiéra Erdogana před nedělními prezidentskými volbami je konflikt v pásmu Gazy a údajná izraelská zvěrstva | Zdroj: ČTK

V ulicích tureckých měst panuje dobrá nálada. Sny většiny obyvatel se splnily. Dosavadní premiér Recep Tayyip Erdogan se po 11 letech v čele turecké vlády stane nejvyšším představitelem země. Ve funkci nahradí současnou hlavu státu Abdullaha Güla.

„Jsme skutečně šťastní. Přesně v takový výsledek jsme doufali. Náš národ si prošel už hodně tvrdými časy. A teď si přejeme jen pohodlný život," raduje se zastánkyně nově zvoleného prezidenta.

Šedesátiletý Recep Tayyip Erdogan byl považován za největšího favorita dnešních prezidentských voleb v Turecku. Už dříve uvedl, že v případě vítězství bude usilovat o rozšíření prezidentských pravomocí.

Více než 50 milionů tureckých voličů volilo prezidenta napřímo poprvé. Vedle premiéra Erdogana kandidovali na úřad diplomat Ekmeleddin Ihsanoglu, kandidát dvou opozičních stran, a pak také kurdský levicový politik, právník Selahattin Demirtas.

Erdoganovi stoupenci slaví v Ankaře jeho vítězství v prezidentských volbách | Foto: Reuters

ČTK, Marie Machytková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme