‚Nikdo nemůže tvrdit, že tam nic není‘. Írán může uran obohacovat znovu, řekl šéf jaderné agentury

Írán má kapacity obnovit obohacování uranu v horizontu měsíců, řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Izraelské a americké údery proti íránským jaderným zařízením podle něj nedokázaly zničit vše. Je proto nutné vrátit se k jednacímu stolu. Grossiho slova jsou v rozporu s opakovaným tvrzením amerického prezidenta Donalda Trumpa, že americké údery zcela a totálně zničily íránská zařízení na obohacování uranu.

Teherán/Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi při jednání po amerických útocích na íránská jaderná zařízení (23. června 2025)

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi při jednání po amerických útocích na íránská jaderná zařízení (23. června 2025) | Foto: Elisabeth Mandl | Zdroj: Reuters

Írán prostřednictvím svého ministra zahraničí Abbáse Arakčího uznal, že škody na jeho jaderných zařízeních jsou značné a závažné, podle Grossiho však nikdo nemůže tvrdit, že „vše zmizelo a nic tam není“.

5:24

Bříza: Kde je 400 kg obohaceného uranu, nevíme. Ale centrifugy jsou poškozeny, ne-li zdevastovány

Číst článek

Írán má průmyslové a technologické kapacity, a pokud se k tomu rozhodne, může podle šéfa MAAE s obohacováním uranu opět začít. Několik kaskád centrifug by pak mohlo obohacovat uran v horizontu měsíců, dodal Grossi.

Po nedávných vojenských úderech je podle šéfa MAAE potřeba vrátit se k diplomatickému jednání, protože bude třeba se shodnout na tom, co Írán bude v rámci svého jaderného programu nadále dělat a v čem mu budou bránit dohodnutá omezení. Pro dohled nad dodržováním takové dohody bude potřeba zkušeností MAAE, dodal Grossi.

Izrael v pátek 13. června rozsáhlým leteckým úderem zaútočil na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a také na vojenské představitele. Deklarovaným cílem izraelských útoků bylo zničení íránského jaderného a raketového programu. Útok zahájil izraelsko-íránský konflikt a každodenní vzájemné vzdušné útoky obou zemí.

Do konfliktu se leteckými údery na tři jaderná zařízení jednorázově zapojily i Spojené státy. V noci na úterý 24. června oznámil Donald Trump příměří mezi Izraelem a Íránem, které je dodržováno. Írán dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně civilním účelům. Izrael je jedinou zemí na Blízkém východě, o které se obecně předpokládá, že disponuje jadernými zbraněmi.

Krátery u íránského jaderného zařízení Fordo po americkém útoku | Foto: AFP, Satellite image ©2025 Maxar Technologies | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme