uran

|Blanka Mazalová, Lenka Kratochvílová |Zprávy z domova

V pitné vodě v Libavé je uran, varují hygienici. Problém řeší armáda

Pitná voda, kterou jsou zásobováni obyvatelé Města Libavá na Olomoucku, podle odborníků obsahuje zvýšené množství uranu. Vodu by proto neměly pít děti a těhotné ženy. V obci s více než pěti sty obyvateli, která leží ve vojenském újezdu Libavá, je už zajištěno náhradní zásobování nezávadnou vodou. Armáda chce upravit technologii úpravy vody z nedalekého zdroje, aby ji zbavila nebezpečného uranu.

|Václav Plecháček |Regiony

Polsko chce v příhraničí těžit uran a metan. České obce se obávají znečištění vody

Starostové měst a obcí na Náchodsku a Trutnovsku podepsali po společném jednání v Božanově na Broumovsku deklaraci. V té odmítají připravované zkušební vrty a následnou těžbu uranu a metanu v česko-polském pohraničí. Mají totiž obavy, že vrty naruší vodní zdroje v Polické vodní pánvi, která zásobuje zhruba 150 tisíc lidí pitnou vodou.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Írán vyvezl ze země většinu obohaceného uranu, míří na lodi do Ruska

Írán začal s převozem většiny obohaceného uranu do Ruska. Teherán tak plní část svého závazku, který vyplývá z dohody o jaderném programu uzavřené se šesti světovými mocnostmi. Převoz do Ruska potvrdil kromě ruské strany také šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí a americký ministr zahraničí John Kerry. V Íránu dál zůstává zhruba 300 kilogramů suroviny z původních 11 tun.

|Tomáš Mařas |Regiony

U Hamru na Jezeře na Českolipsku začala likvidace areálu po hlubinné těžbě uranu

V těchto dnech se rozjela likvidace areálu po hlubinné těžbě uranu u Hamru na Jezeře na Českolipsku. Připravovala se od roku 2009. Většinu z více než 600 milionů, které se do likvidace povrchového areálu dolu Hamr I. investují, se zaplatí z evropských dotací. Na konci roku 2015 by měl být bez kontaminovaných materiálů. Tři roky se pak bude sledovat, jestli kontaminace dosáhla hranice, která neohrozí lidi a životní prostředí.

U Brzkova na Jihlavsku by se mohl opět těžit uran, premiér obnovení těžby podporuje

|Vladimír Kroc, Daniel Burda, bre, Andrea Kratochvílová, kap |Regiony

Státní podnik Diamo chce do sedmi let obnovit těžbu uranu na Vysočině, v lokalitě u obce Brzkov na Jihlavsku. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD plán při dnešní návštěvě Vysočiny podpořil a během několika měsíců by ho chtěl projednat ve vládě. Zajistilo by to práci horníkům na dalších 16 let. O znovuotevření dolů stát uvažuje už od předloňského roku, obce v okolí jsou ale proti.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Mezinárodní rozhovory o íránském jaderném programu nepřinesly žádnou dohodu

V Bagdádu skončilo další kolo mezinárodních rozhovorů o íránském jaderném programu. Íránskou delegaci vedl tajemník Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saíd Džalílí. Za mezinárodní společenství jednala hlavně unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Nepředpokládalo se, že by už dnešek mohl přinést konečnou dohodu. Jednání také nejspíš budou pokračovat i zítra.

Írán hlásí spouštění další továrny na obohacování uranu

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Írán spouští další továrnu na obohacování uranu. Napsal to deník Kajhán napojený na náboženské vedení země. Světová veřejnost se o závodě Fordou poblíž Kommu dozvěděla před dvěma lety. Írán tam chce vyrábět obohacený uran v podzemních sálech, aby technologii ochránil před případnými útoky. Dosavadní jediný provoz na obohacování uranu v Natanzu je nad zemí.

|Petr Kořínek, Jan Piroch |Regiony

Podzemní vody u Stráže pod Ralskem jsou znečištěny těžbou uranu

Představte si, že vám pod nohama syčí miliony tun kyseliny sírové. To je realita Stráže pod Ralskem. Hlavně za normalizace se v tomto severočeském městě dobýval uran. Těžaři k tomu používali speciální metodu - loužení rudy pomocí kyseliny sírové. Dnes je touto látkou kontaminováno 370 milionů kubíků podzemních vod. Odstranění kyselinového jezera začalo v roce 1996 a celkem vyjde daňové poplatníky na padesát miliard korun. V oblasti natáčel Petr Kořínek.

|Hanka Shánělová, Ondřej Bouda, Eva Presová |Ekonomika

V Indii objevili jedno z největších nalezišť uranu na světě

V Indii objevili obří naleziště uranu. Jde pravděpodobně o jedno z největších ložisek na světě. Podle nejnovějších odhadů by se v dolech Tumalapalli ve státě Andra Pradéš mělo nacházet asi 150 tisíc tun uranu. Nejde ale o žádné nové naleziště. V této lokalitě už uranový důl existuje, jen se po posledním výzkumu ztrojnásobila jeho kapacita.

|Eva Presová, Jan Bumba |Ekonomika

Ministerstvo průmyslu uvažuje o rozšíření těžby uranu

Česká vláda, narozdíl od vlád v některých jiných evropských zemích, ani po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima nezakolísala v rozhodnutí dále využívat energii z jádra. Nemění se ani plány na rozšíření Temelína. Pokud jde o palivo, Česká republika ho dováží, i když má vlastní zásoby uranu. Těžba uranu totiž není bez rizik a je zátěží pro životní prostředí. Přesto ministerstvo průmyslu uvažuje o rozšíření těžby.