Hradec Králové chce ušetřit, spouští zkušební projekt, který mění interval svozu odpadu

Magistrát Hradce Králové rozhodl o zkušebním projektu, který mění interval svozu odpadu z každého týdne na jednou za čtrnáct dní. Město se snaží najít cestu, jak snížit objemy směsného odpadu. Jeho ukládání na skládky a hlavně spalování je už teď velmi nákladné a v budoucnu bude kvůli nové legislativě ještě dražší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popelnice | Foto: Khalil Baalbaki

Už před třemi lety lidem královehradecká radnice nabídla využívat ke třídění speciální nádoby a pytle, které by svážely vozy přímo od bytů nebo domů. V centru města se, na rozdíl od okrajových částí, takový způsob neujal.

Tříměsíční zkušební období má prověřit, jestli by systém čtrnáctidenního svozu mohl fungovat.

„Pravděpodobně odpady, které v popelnici nejsou cítit, tak čtrnáct dní vydrží. Ale asi se tam hodí i něco, co může zapáchat, a když to v létě ve třiceti stupních bude v popelnici ležet čtrnáct dní, tak si nedovedu představit jak to u okna před domem bude vypadat,“ komentuje plány radních pan Miroslav ze Svinar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem zkušebního projektu sledovala reportérka Lucie Valášková

Odpadový hospodář města Radek Sokol ale argumentuje tím, že čtrnáctidenní interval je v jiných obcích zcela běžný.

„Kolem Hradce Králové nenajdete obec, která by neměla čtrnáctidenní odvoz a to ani obce, které mají identickou zástavbu jako Svinary. Není to nic nového ani nevyzkoušeného, funguje to všude v okolí Hradce a občané z toho nemusí mít žádnou obavu,“ říká Sokol.

Magistrát chce tímto způsobem zamezit zvyšování poplatků za svoz. Delší interval mezi svozy mají lidem nahradit právě nádoby, které zdarma na třídění dostali.

„Nechceme občany zatěžovat žádnými dalšími poplatky. V podstatě jen hledáme možnost, jak uspořit. Jak se dostat na to, aby vytříděná složka zbytkového směsného komunálního odpadu byla co nejmenší,“ vysvětluje Magdaléna Vlčková z hradeckého magistrátu.

Po třech měsících předloží Hradecké služby výsledky zkušebního projektu zastupitelstvu města a to pak rozhodne, jestli se novinka ve svozu odpadů rozšíří.

Maňourová Anna, Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme