Na Ostravsku musejí lidé z psychickými problémy čekat na odborníka i přes dva měsíce

Psychiatři z celého Česka v Ostravě řeší budoucnost. Chystaná reforma má pomoci hlavně pacientům. Ti dnes často musejí kvůli duševním potížím cestovat i desítky kilometrů. Mnohdy navíc narazí na problémy. Čekání na odborníka se jim totiž až nezvykle protáhne. V budoucnu by měla být psychiatrická oddělení pevnou součástí každé nemocnice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

„Péče by měla být dostupnější. Když už někdo v sobě překoná strach a rozhodne se odborníka vyhledat, protože ho potřebuje, tak by na to neměl čekat,“ myslí si studentka Jana.

Čekací lhůty při akutních psychických potížích dnes stále častěji na Ostravsku překračují dva měsíce. Mnozí psychiatři už navíc pacienty nepřijímají. Pomocnou ruku lidem často mohou podat rodinní lékaři.

Přehrát

00:00 / 00:00

U budoucnost psychiatrie se v Ostravě zajímal Stanislav Janalík

„Je důležité využívat více praktických lékařů, kteří mají dost kompetencí k tomu, aby psychické potíže zvládali. A v případě, že je situace neodkladná, vyhledat nějaké akutní ošetření, které je ale zkresleno tím, že na takové akutní ošetření není tolik času,“ potvrzuje primář Psychiatrického oddělení ostravské Fakultní nemocnice Petr Šilhán.

Právě podobné problémy pacientů má vyřešit připravovaná reforma psychiatrické péče. Stát chce na ni využít 6 miliard z evropských fondů. Veškeré změny ministerstvo zdravotnictví konzultuje s Českou psychiatrickou společností.

Právě společná strategie má vyřešit některé problémy. Jednou z největších bolestí dnešního systému je podle odborníků vysoký počet lůžek v léčebnách. Jejich hromadné rušení ale prý zatím nehrozí.

„Strategie je velmi opatrná, potřebujeme, aby kroky byly koordinované, abychom nezačali rušit lůžka dříve, než bude pro pacienty vybudovaná nějaká alternativní péče,“ vysvětluje předseda výboru Psychiatrické společnosti Martin Hollý.

Nový systém má přinést hlavně větší dostupnost a kvalitu péče pro pacienty s duševním onemocněním. Ministerstvo zdravotnictví navíc počítá s rozšířením sítě psychiatrických oddělení v nemocnicích, kterých je dnes v celém Česku jen třicet.

Simona Bartošová, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme