Národní technické muzeum otevřelo dvě nové výstavy. Chce přitáhnout mladé návštěvníky

Národní technické muzeum zahájilo dvě nové výstavy nazvané Měření času a Chemie kolem nás. První mapuje historii ručně vyráběných hodin, druhá přibližuje chemické děje, které ovlivňují náš každodenní život, aniž bychom si to uvědomovali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technické muzeum v době konání mezinárodní konference Keplerův odkaz v kosmickém věku

Národní technické muzeum v době konání mezinárodní konference Keplerův odkaz v kosmickém věku | Foto: Jiří Suchomel

Mezi exponáty v prvním sále jsou jak sluneční a ohňové hodiny, tak i například experimentální ruční strojky od technika Josefa Božka.

„Naším cílem je ukazovat technický vývoj. Tímto způsobem je koncipována samotná sbírka i expozice, abychom ukázali, jak se lidstvo pokoušelo měřit čas od úplných začátků až dodnes,“ říká autor výstavy Radko Kynčl.

Zatímco kapesní hodinky evokují počátky novověku, při pohledu na nejstarší exponáty se návštěvníci vrátí do dob starověkých civilizací, kdy se život odvíjel podle slunce, ohně a vody.

Od pozdního středověku do průmyslové revoluce se technika proměnila natolik, že už bylo možné měřit čas s přesností na minuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavu se přišla podívat i reportérka Magdaléna Medková

Druhý sál patří předmětům, které jsou vyrobeny z různých chemických materiálů. Ve vitrínách návštěvníci najdou kusy oblečení, hračky nebo sportovní potřeby.

„Máme tady dederonku od kolegy z kanceláře. Je tady typická paruka, jak se v tom dámy v té době potily,“ přibližuje autorka výstavy Chemie kolem nás Ivana Lorencová.

Expozice si klade za cíl ukázat dětem, že předměty, které ovlivňují jejich každodenní život, vyrábějí lidé z různorodého materiálu. S tím, jak chemici objevují nové vlastnosti, se vyvíjí také kvalita předmětů.

„Je spousta lidí, kteří studují humanitní předměty, technické vědy trochu zaostávají, školy nemají dostatek posluchačů. Když se přitáhnou v mladším nebo v pubertálním věku, tak by se to mohlo malinko změnit,“ uzavírá Lorencová.

Magdaléna Medková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme