Nemocnice v Olomouci modernizovala za 73 milionů korun oddělení pro pacienty po mrtvici
Díky dotaci z Evropské unie získalo Centrum cévních mozkových příhod Fakultní nemocnice v Olomouci nová speciální lůžka i přístroje. Stavební úpravy oddělení umožnily zvýšení počtu specializovaných lůžek z pěti na 13.
„Postele jsou kompletně nové, mají spoustu různých funkcí, které umožňují lepší manipulaci s pacientem,“ vysvětluje vedoucí lékař centra Daniel Šaňák. Nemocnice mohla koupit i nové přístroje pro umělou plicní ventilaci nebo monitory životních funkcí.
„Dále jsme pořídili dva nové ultrazvukové přístroje, které umožňují vyšetřovat pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou,“ dodává Šaňák.
Většinu nákladů pokryla dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj, nemocnice zaplatila 15 procent.
Cévní mozková příhoda
- na její následky zemře až 30 % lidí, které toto onemocnění postihne,
- více než polovina nemocných má významný funkční hendikep,
- postihuje čím dál častějí lidi v produktivním věku,
- souvisí to se špatným životním stylem, rizikovým faktorem je kouření či stres.
„Cévní mozkové příhody představují nesporně celospolečenský problém. Po kardiovaskulárních onemocněních jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí a nemocnosti ve vyspělých zemích,“ uvádí ředitel fakultní nemocnice Roman Havlík.
Fakultní nemocnice Olomouc je součástí tuzemské sítě deseti specializovaných center, která se starají o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Další komplexní centra jsou také v Praze, Brně a většině krajských měst.