Pardubický kraj pořádá konferenci na podporu technického vzdělávání

Elektrikáři, zedníci, truhláři, chemici - to je jen zlomek profesí, které za pár let už nebude mít kdo dělat. Zájem o technické obory už několik let rapidně klesá a některé firmy začínají mít problémy s nedostatkem odborníků. Na poplach bijí i úřady práce a odborné školy - Pardubický kraj kvůli tomu dnes pořádá první krajskou konferenci na podporu vzdělávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Marián Vojtek

"Dneska stavebnictví - tluče na zvony, strojírenství - tluče na zvony, prostě nejsou lidi," říká učitel plynárenského učiliště Jan Kantor.

A to samé platí pro obory strojírenské, technické, chemické. Vlastně téměř pro všechny, které nejsou humanitně zaměřené. "Rodiče říkali dětem: ´Humanitní obory, ekonomika, práva a tak dále´. A najednou chybí technické profese," potvrzuje ředitel úřadu práce Petr Klimpl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem o technické obory rapidně klesá. Příspěvek redaktorky Drahomíry Bačkorové

Problém mají nejen odborné školy a učiliště, kterým už pěkných pár let ubývají žáci a některé učební obory úplně zmizely. Ale nedostatek odborníků pociťují i firmy.

"Jejich zaměstnanci začínají být ve věku, kdy za několik let mohou odejít do důchodu nebo budou mít zdravotní problémy, a prostě nám chybí náhrada," tvrdí vedoucí oddělení vzdělávání Jan Ptáček.

Na dnešní konferenci se zástupci základních škol budou moci seznámit s jednotlivými technickými profesemi a domluvit si i exkurze do podniků.

Marika Táborská, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme