Rath chtěl mít ze zámku v Buštěhradě druhý Žofín. Teď se zdá, že o památku nestojí kraj ani město

S městem Buštěhrad u Kladna je už dnes neodmyslitelně spjaté jméno bývalého hejtmana Davida Ratha. Chátrající barokní zámek byl totiž na začátku údajné úplatkářské kauzy, kvůli které teď stojí před soudem. Plány na velkolepou opravu zámku za dvě stě milionů korun ztroskotaly Rathovým zatčením. Město opravuje západní křídlo, které si nechalo a do kterého chce přestěhovat městský úřad. Zbytek zámku dál chátrá. A je docela možné, že ho kraj nakonec vrátí zpátky městu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená zahrada a chatrajici zamek v Buštěhradě | Foto: Alena Rokosová

„Obec si tohle koupila, opravila a tamto můžou nechat spadnout. Já jsem tam chodil do mateřské školky,“ vzpomínal v polovině května Karel Kühnel, který v Buštěhradě žije od svého narození, tedy od roku 1939. Tehdy se on i další místní dívali na opravenou zámeckou zahradu jen přes plot.

Jakkoli to zní zvláštně a v Buštěhradě to málokdo chápe, oprava zámeckého areálu začala právě severní zahradou. Stála jednadvacet milionů korun a kraj ji stihl dokončit do Rathova zatčení. S opravou budovy už ale firma nezačala, sotva vybalila věci, policie bývalého hejtmana zatkla, a tak firma zase odjela.

„Součástí darovací smlouvy, která byla uzavřena mezi městem Buštěhrad a Středočeským krajem, je paragraf, že pokud se nezačne s opravou objektu do tří let od podpisu smlouvy, celý objekt se vrátí městu,“ říká krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek z KSČM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem buštěhradského zámku mapovala redaktorka Alena Rokosová

A tři roky od podpisu smlouvy uplynuly 7. října. Jenže na kraji se teď řeší, jestli opravou zahrady začala oprava zámku, nebo ne. Podle Štefka se právní oddělení kraje přiklání spíš k tomu, že ne. Že termínem „objekt“ se myslí jen samotný zámek. V Buštěhradě to ale vidí trochu jinak, nicméně čekají na rozhodnutí vlastníka, tedy kraje.

„Myslím, že je to názor celého zastupitelstva, že ‚bylo započato‘. Protože kraj je vlastníkem nejenom budovy zámky, ale i přilehlých pozemků. Dokončila se ohradní zeď, dokončila se zahrada,“ uvádí starostka města Jitka Leflerová zvolená za sdružení Pro Buštěhrad.

Město zámek získalo v dražbě v roce 2003 a fakt, že o něj projevil zájem kraj pod vedením Davida Ratha, vnímalo jako ideální řešení. Snem bývalého hejtmana bylo z něj vybudovat druhý Žofín. Jeho spolupracovníci mluví i o tom, že buštěhradský zámek pro něj byl srdeční záležitostí.

O výstavbě barokní památky rozhodla velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v roce 1699. Jejím dílem byla i podoba zámku v Hostivici, kde dnes sídlí městský úřad, nebo v Kácově.

Západní křídlo zámku, ve kterém bude buštěhradský městský úřad | Foto: Alena Rokosová

Už letos v lednu krajští radní rozhodli, že na velkolepý buštěhradský projekt Davida Ratha nedají evropské peníze. Přednost dostaly jiné projekty. Od té doby ale osud zámku neřešili. Skoro devět měsíců tak stále není jasné, k jaké variantě se přikloní - zda se rozhodnou pro opravu, zakonzervují ho, nebo ho vrátí městu.

„Budu se snažit udělat vše proto, abychom buštěhradský zámek městu nevraceli – i s tím, že kraj do něho v nejbližší době nebude schopen investovat,“ zdůrazňuje radní pro kulturu Zdeněk Štefek, který navíc v Buštěhradě bydlí.

V této otázce ale narušuje postoj jindy jednotných radních z KSČM. Ostatní tři jsou totiž pro to, aby kraj zámek vrátil. A stejný postoj zaujímají podle předsedy středočeské ČSSD a náměstka hejtmana Miloše Petery i sociální demokraté. Vypadá to tedy, že kraj chce od projektu, který odstartoval kauzu Davida Ratha, dát ruce pryč.

„Za současných okolností by to byla opravdu problematická záležitost, rozpočet našeho města nikdy nemůže dosáhnout takových poměrů, abychom mohli říct ano, my se do toho z vlastních prostředků pustíme,“ upozorňuje starostka města Jitka Leflerová.

Kraj sice eviduje minimálně jednoho zájemce o zámek a mezi radními zaznívají i hlasy, že kraj by měl s městem spolupracovat na hledání řešení, zámek ale dál chátrá. Jen v jedné jeho části bude od listopadu sídlit městský úřad.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme