Rozhledna na Klínovci se po opravě znovu otevřela návštěvníkům

Stovky lidí dnes navštívily opravenou rozhlednu na Klínovci. Ještě před několika lety jí přitom hrozila demolice. Nedaleký Boží Dar ji ale nakonec koupil a zachránil. Přesto rekonstrukce nebyla jednoduchá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce rozhledy na Klínovci (snímek ze srpna 2013)

Rekonstrukce rozhledy na Klínovci (snímek ze srpna 2013) | Zdroj: ČTK

„Vážení návštěvníci Klínovce. Děkujeme, že jste v tomto obrovském množství zavítali k nám na nejvyšší horu Krušných hor,“ přivítal všechny návštěvníky Klínovce starosta Božího Daru Jan Horník.

„A teď mi dovolte, abychom tady s kolegy, kteří jsou starostové ze sousedních obcí, ale i z obcí vedlejších, saských, přistoupili k otevření rozhledny, protože už vidím, že se všichni těšíte, že vám je zima, je velký vítr, takže pojďme na to.“

A lidé opravdu byli nedočkaví. Tolik aut a turistů zažívá Klínovec snad jen na vrcholu lyžařské sezóny. A není se čemu divit. Osud rozhledny totiž nikomu, kdo sem přišel, nebyl lhostejný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na znovuotevření rozhledny na Klínovci se byla podívat i Andrea Strohmaierová

„Byla jsem tady naposledy před 40 lety. Znali jsme to tady, ještě když to fungovalo, i hotel,“ svěřili se jedni z návštěvníků.

Kdyby se v roce 2003 nerozhodl Boží Dar, že 130 let starou rozhlednu na Klínovci zachrání, chodili by se sem lidé dívat spíše na zchátralý, možná už spadlý objekt.

„Zastupitelstvo během pěti minut - pro mě úplně překvapivě - odsouhlasilo nákup celého vrcholu Klínovce, včetně bývalého hotelového komplexu i rozhledny. Bylo to za 14 milionů 80 tisíc korun, a tam začaly starosti,“ pokračuje starosta Božího Daru Jan Horník.

Rekonstrukce mohla začít. Jenomže problémy na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Bohužel když se začal sundávat takzvaný betonový torkrét, tak se začala vrchní část rozhledny svou vahou rozjíždět. A to byl kámen úrazu. Statici řekli: uzavřít rozhlednu. Musela se přepásat lany, zpevnit a pak se čekalo, co s tím dál. Hlavně se hledaly finanční prostředky, protože se vědělo, že se musí rozbourat, potom následně z materiálů, které jsou ještě použitelné, znova postavit,“ dodává.

Stavaři museli kameny, ze kterých byla rozhledna postavena, rozebrat, označit a z nich ji prakticky celou postavit znovu.

Kvůli bezpečnosti na 24 metrů vysokou věž může jen omezený počet návštěvníků, zhruba 12 až 15. Regulovat jejich počet umožňuje turniket a kamerový systém uvnitř věže.

Rozhledna byla poprvé otevřena v roce 1884. Později k ní byla dostavěna restaurace. Ta je nyní zavřená a také ve zdevastovaném stavu. Na její rekonstrukci ale bude muset Boží Dar získat zřejmě další dotaci.

Andrea Strohmaierová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme