‚Sólo pro Zátopka. A přišel si pro mě.‘ Nejslavnější atletický pár se vzal před 70 lety

Manželé Zátopkovi mají v olympijské historii speciální místo. Žádný jiný sportovní pár nedokázal to, co oni v Helsinkách, kde vybojovali dohromady čtyři zlaté medaile. Atleti Emil a Dana se vzali čtyři roky před mimořádně úspěšnými hrami ve Finsku a ve středu je to přesně 70 let od jejich svatby v Uherském Hradišti.

Praha, Uherské Hradiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana a Emil Zátopkovi spolu prožili přes půl století | Foto: Jaroslav Hejzlar - ČSTK / Právo | Zdroj: Profimedia

„Napřed zaklepej, kdyby byl v trenýrkách, řekli mi. Tak jsem šla, zaklepala a řekla jsem, že mu blahopřeju,“ vzpomínala Dana Zátopková na Radiožurnálu na seznámení s Emilem a rok 1948.

Šílím, jak holky dnes běhají skoro nahaté, říká Zátopková a vzpomíná, jak oštěpem trefila Inda

Číst článek

Výjimečný vytrvalec tehdy zahajoval svoji první olympijskou sezonu československým rekordem v běhu na 3 kilometry. A Dana – tehdy ještě Ingrová – dostala od funkcionářů za úkol pogratulovat vycházející atletické hvězdě.

Zhruba za dva týdny pak jel zlínský oddíl na závody do Bratislavy a oba se sešli v jednom autobusu.

„To už jsem tak pozorovala, že pořád manévruje, aby seděl vedle mě. A když jsme jeli zpátky, už seděl vedle. V noci jsme jeli přes Lanžhot a v hospodě hrála muzika,“ vypráví další historii seznamování nejslavnějšího československého sportovního páru.

Řidič autobusu zastavil pod záminkou, že potřebuje dolít vodu do chladiče. Toho využili sportovci, kteří už za chvíli seděli v hospodě.

„Tam ho někdo hned poznal a bylo sólo pro Zátopka. A on si přišel pro mě. Na Moravě, když si někdo vezme děvče na sólo, tak to znamená, že se veřejně přiznává, že k ní má nějaké city,“ vypráví Dana Zátopková.

Stejné datum narození, jiní lidé

Za pár měsíců Emil Zátopek vybojoval svoji první zlatou olympijskou medaili v Londýně v běhu na 10 kilometrů a ještě v tom samém roce na podzim se oženil s nadějnou oštěpařkou Danou Ingrovou.

„Jsme narozeni ve stejný den, ale každý jsme úplně jiný. Já už jsem v 6 hodin ráno nemohl v posteli vydržet a Dana se na mě zlobila, že se se mnou nedá spát,“ říkal v Československém rozhlase Emil Zátopek o tom, jak rozdílní byli oba manželé, přestože datum narození měli stejné – 19. září 1922.

„Ťopek“, jak Dana Zátopková svého manžela oslovovala, také jako praktický muž během 52 společného života zrecykloval většinu oštěpů. Ten dřevěný, co doletěl na metu světového rekordu, se stal násadou na koště a nyní je v muzeu v Kopřivnici. Další se stal násadou na hrábě a jeden, přezdívaný vlaštovka, se stal prádelní šňůrou u okna bytu v Troji.

Emil Zátopek, čtyřnásobný olympijský vítěz z Londýna a Helsinek, zemřel v roce 2000, Dana oslavila v září 96. narozeniny.

Dana Zátopková při oslavě 95. narozenin | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková | Zdroj: archiv ASC Dukla

Jakub Marek, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme