Čeští fotbalisté prohráli v kvalifikaci s Nizozemskem

Čeští fotbalisté prohráli v předposledním utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa s Nizozemskem na Letné 0:2. Češi tak potřebují ve středu vyhrát ve Finsku, aby si zajistili alespoň baráž. V tabulce první skupiny jim patří třetí místo o bod za Rumunskem, které zvítězilo ve Finsku 1:0. Nizozemci už mohou slavit postup do Německa stejně jako Anglie, Itálie, Chorvatsko, Portugalsko a Polsko. Z africké týmů se do Německa kvalifikovali Angola, Togo, Tunisko, Ghana a Pobřeží slonoviny.

ČMFS

ČMFS

Český celek zápas ztratil během osmi minut po první půlhodině utkání: ve 30. minutě Rosický neproměnil penaltu a během dalších osmi minut Nizozemci vstřelili obě branky, čímž si zajistili přímý postup na šampionát.

Trenér Brückner začal s očekávanou jedenáctkou a také hodně opatrně. Stopeři a brankář Čech dlouhými nákopy zbytečně hledali nepřítomného Kollera a nizozemští stopeři s vysokými míči v úvodu neměli potíže. Ve druhé minutě sice ukázal možnou cestu Rosický, který rychlostí překvapil soupeře, ale z akce nic nebylo.

Hráči v oranžových dresech začali také opatrně, ale spoléhali na osvědčenou kombinaci s kolmou přihrávkou na závěr. I proto se Robben dostal jako vůbec první ke střele, ale naštěstí pro české barvy pálil v páté minutě mimo.

Opatrnou čtvrthodinu ukončil souboj Boulahrouze s Barošem, po němž se domácí dožadovali penalty. Té se sice nedočkali, ale našli skulinku v jinak dobře pracujícím oranžovém stroji. Už ve 26. minutě se totiž souboj dvou bojovníků opakoval, ale se stejným výsledkem - Sars nedostal ani napodruhé odvahu penaltu nařídit. O čtyři minuty se ale rozhodčí zachoval podle pravidla "třikrát a dost" a naivní Boulahrouzův zákrok na Baroše už penaltou skončil. Jenže Čechům ani tato situace radost nepřinesla: Sars nechal rozbíhajícího se Rosického vrátit a záložník pak svou střelou k levé tyči našel jen ruce gólmana Van de Saara.

Češi dostali velký zásah do sebevědomí a s hlavou ještě plnou neproměněné penalty nechali ve 32. minutě na své pravé straně dostatek prostoru pro Robbena, který si míč zasekl a připravil ho ideálně pro přesně mířícího Van der Vaarta. Přesto mohl Brücknerův tým stát brzy znovu na pevných nohou, protože trestný kop Poborského usměrnil do té chvíle slabý Štajner do sítě, jenže asistent Arnault viděl ofsajd. A následovaly další kritické okamžiky české družiny: ve 38. minutě Landzaatovu dělovku sice ještě Čech vytlačil na roh, jenže po něm propadl míč k Opdamovi a ten hlavou ke vzdálené tyči vstřelil druhý gól.

To už byla pro české sebevědomí rána, z níž se mohlo jen těžko postavit na nohy. A aby toho nebylo málo, minutu před poločasem musel za hřiště zraněný Jiránek, místo něhož šel na trávník ne zcela doléčený Šmicer. Národní tým okamžitě změnil rozestavení, začal hrát s Poborským na pravém beku. Češi se usadili na polovině Nizozemců, kteří se ale už zcela soustředili na bránění potřebného náskoku a z obavy před Barošem brzy stáhl Van Basten chybujícího Boulahrouze. Nicméně nadále každý výlet soupeře do útoku, zvláště vedený přes levou stranu, končil nebezpečím.

Češi dál soupeře tlačili k jeho šestnáctce a velké oživení přinesli Heinz se Šmicrem, který měl patnáct minut před koncem blízko ke gólu naděje, ale Van der Saar jeho ránu z dvaceti metrů vytáhl na roh. Aby smůly nebylo dost, v 82. minutě po centru Rosického nastřelil Baroš břevno a ukončil nejsmutnější zápas české reprezentace od chvíle, kdy ji převzal Karel Brückner. Nic na prohře nezměnil ani jeden z řady individuálních průniků Rosického, který skončil v poslední minutě střelou a další zásahem nizozemského gólmana.

1. skupina:

PRAHA: ČR - Nizozemsko 0:2 (0:2)

Branky: 32. Van der Vaart, 38. Opdam
Rozhodčí: Sars - Teixer, Arnault (všichni Fr.). ŽK: Ujfaluši, Galásek, Baroš - Kromkamp, Van Bronckhorst
Diváci: 17.478

ČR: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jiránek (45. Šmicer) - Poborský, Galásek, Rosický, Polák (57. Heinz), Štajner (77. Jarolím)- Baroš. Trenér: Brückner

Nizozemsko: Van der Sar - Kromkamp (85. De Jong), Boulahrouz (57. Vlaar), Opdam, Van Bronckhorst - Landzaat, Maduro, Van der Vaart - Kuijt, Van Nistelrooij, Robben (77. Van Persie). Trenér: Van Basten

HELSINKY: Finsko - Rumunsko 0:1 (0:1)

Branka: 41. Mutu z pen. Rozhodčí: Genov (Bulh.). Diváci: 6500

2. skupina:

DNĚPROPETROVSK: Ukrajina - Albánie 2:2 (1:0)

Branky: 45. Ševčenko, 86. Rotan - 75. a 82. Bogdani. Rozhodčí: Verbist (Belg.). Diváci: 40.000

KODAŇ: Dánsko - Řecko 1:0 (1:0)

Branka: 40. Gravgaard. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 42.099

TBILISI: Gruzie - Kazachstán 0:0

Rozhodčí: Hyytiä (Fin.). Diváci: 10.000

3. skupina:

BRATISLAVA: Slovensko - Estonsko 1:0 (0:0)

Branka: 72. Hlinka. Rozhodčí: Allaerts (Belg.). Diváci: 12.837

MOSKVA: Rusko - Lucembursko 5:1 (2:0)

Branky: 75. a 90. Kiričenko, 7. Izmajlov, 18. Keržakov, 65. Pavljučenko - 52. C. Reiter z pen. Rozhodčí: Tudor (Rum.). Diváci: 21.000

AVEIRO: Portugalsko - Lichtenštejnsko 2:1 (0:1)

Branky: 49. Pauleta, 86. Nuno Gomés - 33. Fischer. Rozhodčí: Gilewski (Pol.). Diváci: 30.000

4. skupina:

TEL AVIV: Izrael - Faerské ostrovy 2:1 (1:0)

Branky: 1. Benajun, 90. Zandberg - 90.+1 Samuelsen. Rozhodčí: Brugger (Rak.). Diváci: 20.000

MANCHESTER: Anglie - Rakousko 1:0 (1:0)

Branka: 25. Lampard z pen. Rozhodčí: Medina Cantalejo (Šp.). ČK: 59. Beckham (Angl.). Diváci: 64.822

BELFAST: Severní Irsko - Wales 2:3 (0:2)

Branky: 47. Gillespie, 51. Davis - 26. Davies, 38. Robinson, 61. Giggs. Rozhodčí: Bossen (Niz.). Diváci: 14.000

7. skupina:

VILNIUS: Litva - Srbsko a Černá Hora 0:2 (0:1)

Branky: 43. Kežman, 88. Vukič. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 3000

BRUSEL: Belgie - Španělsko 0:2 (0:0)

Branky: 56. a 59. Torres. Rozhodčí: Michel (SR). Diváci: 45.000

ZENICA: Bosna a Hercegovina - San Marino 3:0 (0:0)

Branky: 47., 75. a 83. Bolič. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 11.000

8. skupina:

ZÁHŘEB: Chorvatsko - Švédsko 1:0 (0:0)

Branka: 56. Srna z pen. Rozhodčí: De Sanctis (It.). Diváci: 32.000

SOFIE: Bulharsko - Maďarsko 2:0 (1:0)

Branky: 30. Berbatov, 55. Lazarov. Rozhodčí: Delevič (SČH). ČK: 90.+2 Torghelle (Maď.). Diváci: 5000