Český olympijský výbor a ministerstva chtějí přitáhnout děti ke sportu

Češi nesportují a to se musí změnit. Řekli si na Českém olympijském výboru a na ministerstvech zdravotnictví, školství mládeže a tělovýchovy. I při spojení všech sil čeká tyto instituce nelehká a dlouhotrvající práce. Navíc s nejistými výsledky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportoviště ve Štěchově ulici

Sportoviště ve Štěchově ulici | Foto: Jana Káninská

„Méně než polovina lidí v Česku v porovnání s Německem sportuje,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Myslí tím samozřejmě ne počet lidí na kusy. Zatímco v Česku se pravidelně hýbou 32% lidí, v Německu je to 74%.

Ideální by podle Jiřího Kejvala bylo, aby se nejen zdokonalovali ti, co už sportují, ale hlavně aby pro sebe začali něco dělat ti, kteří se zatím věnují gaučovému tréninku. A hlavně děti. I když z nich třeba nebudou šampióni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení Českého olympijského výboru chce zvýšit zájem dětí a mládeže o sport

„Pokavaď chcete vychovat opravdu nějakého špičkového olympionika, tak vždycky funguje procento pravděpodobnosti, že čím máte větší základnu, tím máte větší šance najít nějaký opravdový talent,“ připomíná Jiří Kejval starou pravdu o tom, že více znamená v případě sportu více.

Ale s dětmi je to poněkud kříž i s tělocvikem na základních školách. Omluvenky z hodin tělesné výchovy jsou stále častější a prý je rodiče velmi ochotně vypisují. Sám ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala přiznává, že tělocvik zrovna nemiloval.

„Já jsem ani tak možná neměl rád tělocvik, ale vždycky jsem měl rád sport. Už od dětství jsem například hrál tenis a tomu jsem zůstal věrný,“ dodal ministr Fiala, že sport se jeho životem prolínal tak jako tak.

Teď ve spolupráci s ministrem zdravotnictví a ČOV dává dohromady plán, jak Čechy rozhýbat. Pomoci mají i metodiky pro tělocvikáře, kteří by pak měli děti lépe motivovat. Jak konkrétně, to už neupřesnil.

Sportoviště využívat i mimo vyučující hodiny

„Nejsme schopni vyjmenovat všechny možnosti, které se nabízejí, protože je ani neznáme. Důležité ale je programy rozvíjet a práci s dětmi se věnovat.“

Jednou z možností je, aby nezůstaly tělocvičny zavřené a prázdné odpoledne. Když jsou třeba nové, nebo po rekonstrukci a solidně vybavené. Mohly by se více otevřít volnočasovým aktivitám po vyučování.

„Pokud jde o sportoviště, tak materiální vybavení našich škol není špatné. 80% má tělocvičnu a 70% má i venkovní hřiště. A ano, sportovní vybavení slouží skvěle dětem při vyučování., ale po něm ho už nevyužívají,“ uvědomuje si ministr Fiala.

Ovšem fungují také třeba školní sportovní kluby, což by mohl být jeden ze základů plánů pro pohyb. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy hodlá investovat 30 miliónů korun a Český olympijský výbor nechce zůstat pozadu. „To jsou řádově desítky miliónů korun, které na to ČOV ročně vynakládá,“ dodává Jiří Kejval.

Tomáš Kohout, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme