Zlaté časy české kolové jsou pryč, hráči už jsou jenom amatérští

Zlaté časy české kolové jsou pryč. To je zřejmé už nějakou dobu a nic na tom nezměnilo ani právě skončené mistrovství světa v Brně. Tamní sportovní hala se tam zaplnila jen díky zahraničním fanouškům. Hrstku těch domácích potěšila třetím místem dvojice Petr Skoták-Pavel Šmíd, která pro Česko získala vůbec první medaili po šesti letech půstu. Přitom řada lidí možná ještě pamatuje, kdy čeští nebo českoslovenští reprezentanti sbírali jeden cenný kov za druhým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolová (2) | Foto: Jan Suchan | Zdroj: Český rozhlas

„Po nás vlastně Berger s Kratochvílem získali titul mistrů světa za mého vedení, to bylo v roce 1989. A pak až v roce 2003 Hrdlička s Bergerem …,“ bývávalo rychlejší vyjmenovávat roky, kdy česká kolová titul mistrů světa nezískala. Jindřich Pospíšil si tu dobu samozřejmě dobře pamatuje, vždyť s bratrem Janem získal z 25 šampionátů 20 zlatých medailí. A umí také jednoduše vysvětlit, proč je to dnes jiné.

„Je to dáno tréninkem. Když máte možnost trénovat tak, jak jsme měli my, až dvojfázově, tak to dneska nejde. Teď jsou ti chlapi čistí amatéři, kteří můžou trénovat až po zaměstnání. No a dneska je zaměstnání od nevidím do nevidím. Takže po práci si jdou večer zasportovat a oživit si svojí duši.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zlaté časy české kolové jsou pryč a nic na tom nezměnilo ani právě skončené mistrovství světa v Brně

O návratu zlatých časů české kolové nemůže být řeč, každá medaile je dnes úspěch. A to ještě její poslední úspěšní dobyvatelé Petr Skoták s Pavlem Šmídem právě ukončili mezinárodní kariéru.

„Naše liga není tak kvalitní, jako třeba v Německu. Kdyby z prvních pěti týmu německé ligy přijely všechny na mistrovství světa, tak jsou všichni dobří. U nás ta kvalita není taková. Kluci tak mají motivaci nás zkusit nahradit,“ říká Petr Skoták. Ale ono brzy nemusí být kde brát.

„Žáci nejsou, dorost taky ne, je to bída. Když se dneska dělají nábory, tak jdou všichni radši hrát hokej nebo fotbal, protože se v tom točí peníze,“ stýská si Honza z klubu Start Plzeň a podle legendárního Jindřicha Pospíšila je to v podstatě začarovaný kruh. Protože k úspěchu potřebujete dostatečný počet zájemců o kolovou.

„Úspěch rovná se zájemci, menší úspěch rovná se méně zájemců a neúspěch zájem žádný.“ A podle Jana Pospíšila může mít vliv na úpadek kolové také její náročnost.

„Rok trvá, než děcko vystřelí, rok trvá, než se naučí stát. Ono je to těžký, ale myslím si, že kdo má nějaký srdce a chce hrát fotbal na kole, tak hrát může,“ uzavírá Jan Pospíšil.

Jan Suchan, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme